| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr IX/73/2015 Rady Miejskiej w Krzyżu Wlkp.

z dnia 29 września 2015r.

w sprawie zniesienia formy ochrony z drzew uznanych za pomnik przyrody na terenie Gminy Krzyż Wlkp

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 poz. 594 ze zm.) w związku z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 poz. 627 ze zm.) Rada Miejska w Krzyżu Wlkp. w uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu uchwala, co następuje:

§ 1. Ze względu na utratę wartości przyrodniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego znosi się ochronę następującego pomnika przyrody:

1. trzech drzew z gatunku wiąz szypułkowy (Ulmus leavis) oznaczony Nr 610, rosnących na targowisku miejskim w Krzyżu Wlkp. (Dz. Nr 749/10).

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Krzyża Wlkp.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodnicząca Rady Miejskiej


mgr Elżbieta Thomas


Uzasadnienie

UZASADNIENIE do uchwały nr IX/73/2015 Rady Miejskiej w Krzyżu Wlkp. z dnia 29.09.2015 r. w sprawie zniesienia formy ochrony z drzew uznanych za pomnik przyrody na terenie Gminy Krzyż Wlkp. Zgodnie z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.) zniesienie form ochrony przyrody następuje w razie utraty wartości przyrodniczych ze względu na, które ustanowiono formę ochrony przyrody, lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego. Trzy drzewa z gatunku wiąz szypułkowy, które rosną na targowisku miejskim w Krzyżu Wlkp. są częściowo obumarłe (posusz w koronie w 70%, ubytek z wypróchnieniem), spadające konary zagrażają bezpieczeństwu osób przebywającym w pobliżu i poruszających się po targowisku oraz budynkom znajdujących się na targowisku i w bliskiej ich odległości, które znajdują się zaledwie od 1m od ww. drzew. Pomnik przyrody podlega szczegółowej ochronie prawnej. Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa objętego ochroną w formie pomnika przyrody wiąże się z koniecznością zniesienia tej formy ochrony przyrody. Zgodnie z art. 44 ust. 3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.) zniesienie statusu pomnika przyrody dokonuje Rada Gminy w drodze uchwały, która wymaga uzgodnienia z właściwym Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Na podstawie art. 44 ust. 3a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu uzgodnił przedłożony projekt uchwały Rady Miejskiej w Krzyżu Wlkp. Biorąc powyższe pod uwagę przedkładam projekt uchwały w tym zakresie.

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »