| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr VI/43/11 Rady Gminy Gierałtowice

z dnia 24 lutego 2011r.

w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Gierałtowice oraz ustalenia zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 17 ust. 1 pkt 15, art. 44 i art. 96 ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2009 nr 175, poz. 1362 z późniejszymi zmianami) oraz art. 10 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 31.01.1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 2000 nr 23, poz. 295 z późniejszymi zmianami)

na wniosek Wójta Gminy Gierałtowice, Rada Gminy Gierałtowice uchwala:

§ 1. 1. Sprawienie pogrzebu przez Gminę Gierałtowice przysługuje osobom zmarłym, które uprzednio zamieszkiwały lub przebywały na terenie gminy Gierałtowice, w stosunku do których nie ustalono osób uprawnionych do sprawienia pogrzebu lub gdy osoby zobowiązane nie mają możliwości ich pochowania.

2. Pogrzeb winien odbyć się zgodnie z wyznaniem zmarłego. W sytuacji kiedy nie jest możliwe ustalenie wyznania osoby zmarłej (bezdomnej) pogrzeb powinien być przeprowadzony na cmentarzu komunalnym.

§ 2. Sprawienie pogrzebu osobom, o których mowa w §1 ust. 1, odbywa się poprzez wydanie zlecenia zakładowi pogrzebowemu, który przedstawi najkorzystniejszą cenowo ofertę.

§ 3. Zakres usług pogrzebowych obejmuje podstawowe czynności niezbędne do sprawienia pogrzebu, w szczególności:

1. przygotowanie zwłok do pochówku, w tym umycie, ubranie;

2. przechowywanie zwłok w chłodni lub domu pogrzebowym

3. zakup trumny lub urny,

4. przewóz zwłok,

5. obsługa pogrzebu,

6. wydrukowanie klepsydry, zakup skromnej wiązanki, tabliczki z imieniem i nazwiskiem z datą urodzenia oraz zgonu oraz krzyża,

7. wykopanie grobu, złożenie zwłok do grobu, zakopanie, uformowanie grobu, oznaczenie go tabliczką,

8. inne czynności wynikające z przepisów prawa.

§ 4. 1. Wydatki na pokrycie kosztów sprawienia pogrzebu, o których mowa w § 3 pokrywa się z wydatków na zadania własne Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach.

2. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach dokonuje zapłaty lub zwrotu kosztów za sprawienie pogrzebu na podstawie wniosku i rachunków przedstawionych przez osoby, które dokonały pochówku lub rachunku wystawionego przez firmę, której pochówek został zlecony.

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Gierałtowice


Marek Błaszczyk

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »