| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XLV/438/2013 Rady Miejskiej Będzina

z dnia 18 grudnia 2013r.

w sprawie nadania nazwy dla placu przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r., Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.)

Rada Miejska Będzina uchwala

§ 1.

Nadać nazwę dla placu przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, uwidocznionego na załączniku graficznym do niniejszej uchwały, w brzmieniu "Plac im. prof. Włodzimierza Wójcika".

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Będzina.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina


Sławomir Brodziński


Uzasadnienie do Uchwały Nr XLV/438/2013
Rady Miejskiej Będzina
z dnia 18 grudnia 2013 r.

Podjęcie uchwały jest wyrazem uszanowania pamięci profesora zwyczajnego Włodzimierza Wójcika - wybitnej osobowości promującej miasto Będzin oraz Zagłębie w wielu dziedzinach. Urodzony w Łagiszy w 1932 roku, absolwent wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury, krytyk, eseista, edytor. Pracownik Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca polonistyki, prodziekan, a później dziekan Wydziału Filologicznego UŚ. Twórca Zakładu Literatury Współczesnej i jego kierownik. Decyzją Senatu UŚ otrzymał w 2009 r tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, literackich i społeczno - kulturalnych oraz laureatem wielu odznaczeń i nagród, w tym m.in. nagrody Miasta Będzina za 2009 r. Wspierał środowisko literacko - artystyczne Śląska i Zagłębia. Swoją miłość do rodzinnego miasta wyrażał w artykułach w prasie lokalnej i w wielu opracowaniach książkowych. Zmarł 30 września 2012 r. i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Łagiszy. Z inicjatywą nadania dla placu (skweru) przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie imienia "Prof. Włodzimierza Wójcika" wystąpiło Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Komandiora Zagłębiowska. Propozycja nadania nazwy obejmuje część nieruchomości (teren skweru) przekazanej w użytkowanie wieczyste gminnej jednostce kultury. Dyrektor jednostki wyraził zgodę na nadanie nazwy.


Załącznik do Uchwały Nr XLV/438/2013
Rady Miejskiej Będzina
z dnia 18 grudnia 2013 r.
Zalacznik1.pdf

Wójcik Plac

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »