| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XLV/438/2013 Rady Miejskiej Będzina

z dnia 18 grudnia 2013r.

w sprawie nadania nazwy dla placu przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r., Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.)

Rada Miejska Będzina uchwala

§ 1.

Nadać nazwę dla placu przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, uwidocznionego na załączniku graficznym do niniejszej uchwały, w brzmieniu "Plac im. prof. Włodzimierza Wójcika".

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Będzina.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina


Sławomir Brodziński


Uzasadnienie do Uchwały Nr XLV/438/2013
Rady Miejskiej Będzina
z dnia 18 grudnia 2013 r.

Podjęcie uchwały jest wyrazem uszanowania pamięci profesora zwyczajnego Włodzimierza Wójcika - wybitnej osobowości promującej miasto Będzin oraz Zagłębie w wielu dziedzinach. Urodzony w Łagiszy w 1932 roku, absolwent wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury, krytyk, eseista, edytor. Pracownik Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca polonistyki, prodziekan, a później dziekan Wydziału Filologicznego UŚ. Twórca Zakładu Literatury Współczesnej i jego kierownik. Decyzją Senatu UŚ otrzymał w 2009 r tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, literackich i społeczno - kulturalnych oraz laureatem wielu odznaczeń i nagród, w tym m.in. nagrody Miasta Będzina za 2009 r. Wspierał środowisko literacko - artystyczne Śląska i Zagłębia. Swoją miłość do rodzinnego miasta wyrażał w artykułach w prasie lokalnej i w wielu opracowaniach książkowych. Zmarł 30 września 2012 r. i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Łagiszy. Z inicjatywą nadania dla placu (skweru) przed siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie imienia "Prof. Włodzimierza Wójcika" wystąpiło Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Komandiora Zagłębiowska. Propozycja nadania nazwy obejmuje część nieruchomości (teren skweru) przekazanej w użytkowanie wieczyste gminnej jednostce kultury. Dyrektor jednostki wyraził zgodę na nadanie nazwy.


Załącznik do Uchwały Nr XLV/438/2013
Rady Miejskiej Będzina
z dnia 18 grudnia 2013 r.
Zalacznik1.pdf

Wójcik Plac

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »