REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są podstawowe zasady etyczne dla biur rachunkowych

Milewski Marcin
Jakie są podstawowe zasady etyczne dla biur rachunkowych
Jakie są podstawowe zasady etyczne dla biur rachunkowych

REKLAMA

REKLAMA

Kodeksem Zawodowej Etyki w Rachunkowości (KZEwR) stanowi wyznacznik zasad etycznych w odniesieniu do podmiotów wykonujących pracę z zakresu rachunkowości. Jego zastosowanie ma ograniczony zakres.

Kodeks z praktycznego punktu widzenia, zgodnie z jego preambułą, ma także za zadanie szerzyć w sektorze gospodarczym informacje o tym, iż wykonywanie zawodu w dziedzinie rachunkowości oraz prowadzenie działalności gospodarczej o takim charakterze wiąże się z wypracowaniem odpowiednich zasad.

REKLAMA

50 ściąg księgowego z aktualizacją online - multipakiet: książka, serwis online

Zapewniają one wykonywanie czynności rachunkowych w sposób rzetelny, profesjonalny i odpowiedzialny. KZEwR ma rozpowszechniać także wśród wskazanych podmiotów wartości działania w sposób kompetentny, praworządny, obiektywny, rzetelny i uczciwy. Dodatkowo zawarte wzorce odnoszą się nie tylko do pracy z zakresu rachunkowości, ale także swym zasięgiem obejmują zakres relacji z różnymi osobami, jednostkami i instytucjami związanymi z jej wykonywaniem.

Polecamy: Czym są spowodowane błędy biur rachunkowych

Normy te jako zbiór zasad i wytycznych wykonywania zawodu służą wszystkim podmiotom, które zdecydowały się na prowadzenie działalności z zakresu rachunkowości. Poszczególne biura rachunkowe mogą więc ponosić odpowiedzialność z tytułu działań naruszających postanowienia Kodeksu. Obligatoryjnie wskazane reguły wiążą jedynie sygnatariuszy KZEwR, a egzekwowaniem jego postanowień zajmują się Sądy Koleżeńskie oraz powołana m.in. w tym celu Komisja Etyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Księgowego

Zgodnie z KZEwR praca podmiotu zajmującego się rachunkowością, bez względu na miejsce jej wykonywania oraz charakter zatrudnienia, musi być zgodna z zasadami etyki, wzbudzać publiczne zaufanie oraz spełniać określone zasady, do których należą:

  • zasada kompetencji zawodowych;
  • zasada wysokiej jakości pracy;
  • zasada niezależności zawodowej;
  • zasada odpowiedzialności za przygotowywane i prezentowane informacje z zakresu rachunkowości;
  • zasada właściwego postępowania w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo;
  • zasada właściwego postępowania w przypadkach sporu i sprzeczności interesów;
  • zasada właściwego postępowania w szczególnych sytuacjach jednostki prowadzącej rachunkowość;
  • zasada zachowania tajemnicy zawodowej oraz zasada właściwego oferowania usług z dziedziny rachunkowości.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Dodatkowo praca ta musi spełniać oznaczone warunki tj. przebiegać zgodnie ze standardami zawodowymi, jej celem ma być uzyskanie najwyższego możliwego poziomu jakości świadczonych usług z zakresu rachunkowości oraz zapewnić rzetelność wyników prowadzonych badań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Biura rachunkowe
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

    Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

    Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

    Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

    Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

    Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

    Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

    W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

    REKLAMA

    Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

    AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

    Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

    Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

    Jednorazowe rozliczenie PIT. Oto, co musi zrobić biuro rachunkowe

    Do biur rachunkowych niejako "sezonowo" trafiają klienci, którzy potrzebują wyłącznie wykonania jednorazowej usługi. Jest to zazwyczaj rozliczenie roczne PIT. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy wykonując takie jednorazowe usługi biuro rachunkowe musi przeprowadzić takie same, rozbudowane procedury bezpieczeństwa jak w przypadku stałych klientów?

    Działalność biura rachunkowego. Jakie obowiązki ma kadra, zarząd czy pracownicy?

    Przepisy AML nakładają obowiązek wyznaczenia w biurze rachunkowym osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie przepisów wynikających z ustawy. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo biuro rachunkowe nie ma takiej potrzeby, ponieważ w takiej sytuacji odpowiedzialna jest zawsze ta osoba. 

    REKLAMA

    Obowiązki biura rachunkowego. Za ich naruszenie grożą dotkliwe kary

    Biuro rachunkowe nie tylko powinno utworzyć i wdrożyć dokument tzw. procedury wewnętrznej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ale też na bieżąco dokonywać weryfikacji i aktualizacji tego dokumentu. Za naruszenie tych obowiązków grożą kary administracyjne.

    "Obowiązki i wyzwania biura rachunkowego" - bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX

    "Obowiązki i wyzwania biura rachunkowego" - serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się 26 marca br.

    REKLAMA