REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?
Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?

REKLAMA

REKLAMA

Żyjemy w świecie nowych technologii – nikt nie może temu zaprzeczyć. Nowości wkradają się także w świat księgowości – wiele banków proponuje prowadzenie księgowości on-line, jako dodatek do firmowego konta. Czy jednak tradycyjna księgowość może być zastąpiona przez system? Odpowiedzi szukają specjaliści Cafe Finance.

Wybieram tradycyjną księgowość, ponieważ:

1. Warto mieć wsparcie specjalisty

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa często rezygnują z usług fachowców chcąc minimalizować koszty. Tak też dzieje się z księgowością, a przecież wsparcie specjalisty w każdym biznesie jest niezwykle istotne. Dlaczego warto mieć własną księgową lub powierzyć rachunki zewnętrznym biurom? Ponieważ samodzielne prowadzenie księgowości jest niebezpieczne. Nasza wiedza na temat rozliczeń jest znikoma. Nawet, jeśli program księgowy prowadzi nas krok po kroku, to do nas należy decyzja czy np. dane faktury możemy zaliczyć do kosztów. Dodatkowo, to w zakresie obowiązków biura należy pilnowanie terminów płatności i wysyłania odpowiednich sprawozdań do instytucji finansowych. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, ściągniemy na siebie kontrolę z urzędu skarbowego lub ZUS. Warto ryzykować?

2. Trzeba mieć wiedzę księgową

Drugi powód łączy się bezpośrednio z pierwszym. Niewielu z nas wie, jaki sposób obliczania podatków powinien wybrać, a tylko nieliczni znają się na VAT marży czy amortyzacji sprzętu. Warto skorzystać z pomocy osób, które dokładnie wiedzą, co jest dla nas najkorzystniejsze, często ratując firmy przed wysokimi opłatami. Księgowe należą do kompetentnych osób, które swoim doświadczeniem mogą wesprzeć przedsiębiorców podczas kontroli – fachowo odpowiedzą na zadawane przez urzędników pytania,  przygotują odpowiednią dokumentację. Stoi za nimi wiedza, pozwól, żeby księgowa stanęła za Tobą.

3. Odpowiedzialność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami – przedsiębiorca powinien skupić się na sprzedaży produktów lub usług, a nie kalkulowaniu i pilnowaniu terminów. Podpisując umowę z biurem rachunkowym właściciel zrzuca z siebie ciężar prowadzenia księgowości, ale przede wszystkim rozkłada odpowiedzialność za biznes. Księgowa przejmuje bowiem obowiązki prowadzenia rozliczeń, a wraz z nimi staje się odpowiedzialna za dopilnowanie wszelakich terminów finansowych.

Skłaniam się do e-księgowości, bo:

1. Mogę zrobić to z domu

Prowadząc e-księgowość przedsiębiorca może samodzielnie wprowadzać faktury czy dokumenty rachunkowe do programu księgowego. Dzięki temu oszczędza czas oraz pieniądze – nie ma konieczności dostarczania dokumentów do biura, co bywa bardzo kłopotliwe i uciążliwe.

2. Brak informacji

Przedsiębiorcy często narzekają na brak dostępu do informacji dotyczących własnych płatności. Zazwyczaj nie mogą otrzymywać codziennych raportów rozliczeniowych, co stanowi duże utrudnienie – szczególnie dla przedsiębiorców, którzy lubią lub muszą trzymać rękę na rozliczeniowym pulsie. Księgowe często czekają z przesłaniem informacji podatkowych do ostatniego dnia, nie zwracając uwagi na czas pracy przedsiębiorcy.

Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX Biura rachunkowe!

Złoty środek:

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest nawiązanie współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym, które proponuje w swojej ofercie prowadzenie tradycyjnej księgowości podpartej technologią. Klient nie musi dostarczać dokumentów – przesyła je wirtualnie do swojego biura rachunkowego, a to odpowiednio je rozlicza. Dodatkowo biura powinny posiadać systemy księgowe, które pozwolą klientom monitorować miesięczne koszty.

Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej korzystne dla wszystkich stron – przedsiębiorcy, który ma merytoryczne wsparcie w biznesie i księgowości, która wychodzi naprzeciw współczesnym klientom.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz biuro rachunkowe? Sprawdź, co wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nakłada ona na biura rachunkowe liczne i szczegółowe obowiązki, których niedopełnienie zagrożone jest karami. Nasz test składa się z trzech części: zasadniczej, z pytaniami dotyczącymi przestrzegania przepisów, metryczki, prosimy również o podzielenie się opiniami z zakresu regulacji AML oraz ich stosowania. Każdy uczestnik testu pozna swój rezultat. Skumulowane, anonimowe wyniki zostaną omówione w specjalnym artykule. Co wiesz, a czego nie wiesz o przepisach AML? Sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy!

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

REKLAMA

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

REKLAMA

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

REKLAMA