| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Ubezpieczenie biura rachunkowego

Ubezpieczenie biura rachunkowego

Prowadząc biuro rachunkowe, czyli prowadząc działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg, masz obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - OC za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia zależy od zakresu wykonywanych przez biuro czynności.


Samo usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu następujących usług:
- prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
- wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,
- sporządzania sprawozdań finansowych,
- gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.

Jeżeli w swoim biurze rachunkowym prowadzisz tylko taką działalność jesteś zobowiązany do posiadania polisy na minimum 10 tys. euro.

Jeżeli w swoim biurze rachunkowych świadczysz usługi z zakresu doradztwa podatkowego, czyli:

- prowadzisz, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych i udzielasz im pomocy w tym zakresie oraz
- sporządzasz, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielasz im pomocy w tym zakresie,
masz obowiązek ubezpieczenia na dodatkowo kwotę 5 tys. euro.

Jeżeli zatem prowadzisz usługowo księgi rachunkowe oraz wypełniasz deklaracje podatkowe musisz wykupić polisę OC na wartość przynajmniej 15 tys. euro.

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wynika z art. 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są obowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, określa obowiązujące od dnia 1 stycznia 2009 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (opubl. w Dz. U. Nr 234, poz. 1576 z późn. zm.).

Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg. Kwoty minimalnej sumy gwarancyjnej rozporządzenie podaje w euro, a do ich przeliczenia stosuje się średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta. Średni kurs euro ogłoszony przez NBP po raz pierwszy w 2009 r. (2 stycznia 2009 r.) wyniósł 4,1721 zł za 1 euro.

Tak więc przeliczając, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w 2009 r.,
- dla równowartości 15 tys. euro to kwota 62.581,50 zł,
- dla 10 tys. euro - 41.721 zł i
- dla 5 tys. euro - 20.860, 50 zł.

Polecamy: Reklama dźwignią również biura rachunkowego

Anna Konarzewska-Żuczek

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »