| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Czy biuro rachunkowe może być zwolnione z VAT

Czy biuro rachunkowe może być zwolnione z VAT

Ze zwolnienia od podatku mogą skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła określonego przepisami progu. Jeśli biuro świadczy usługi doradcze, to nie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia. Co wobec tego zrobić, aby być do niego uprawnionym?

Zwolnienia podmiotowe z VAT określa art. 113 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wynika z niego iż, ze zwolnienia od podatku mogą skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie 100.000,00 zł w poprzednim roku podatkowym. W roku 2011 limit ten wzrośnie do 150.000,00 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2017 roku

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT podatnik, który rozpoczął wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego, zwolniony jest od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną powyżej, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w poprzednim zdaniu, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

Polecamy: Biuro rachunkowe - warunki otwarcia

Podsumowując, prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2010 r. przysługuje:

  • podatnikom kontynuującym działalność, których sprzedaż opodatkowana w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 100.000,00zł
  • podatnikom rozpoczynającym działalność w trakcie roku podatkowego, którzy ustalili kwotę obowiązującego ich limitu indywidualnie w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży

Ustawodawca zawęził jednak krąg podmiotów, które mogą skorzystać z tego zwolnienia. Ze zwolnienia tego zostali wyłączeni między innymi podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie doradztwa i usługi prawnicze. Dlatego ważne jest ustalenie jakie usługi będzie świadczyło biuro rachunkowe. Jeśli w zakresie oferowanych usług biura znajdą się usługi doradcze, wówczas biuro rachunkowe nie będzie miało możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT.

Trzeba zaznaczyć, że w ustawie o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy nie ma zdefiniowanego pojęcia doradztwo. Według definicji ze słownika doradztwo to udzielanie fachowych porad.

Użyty więc w ustawie termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć szeroko, również obejmując doradztwo podatkowe. Natomiast do doradztwa podatkowego zalicza się między innymi prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, a także sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych i udzielanie im pomocy w tym zakresie. Czynności te mogą być także wykonywane przez podmioty usługowo prowadzące usługi rachunkowe.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

Aby rozstrzygnąć problem pokrywania się tych czynności należy odwołać się do klasyfikacji statystycznych. Z PKWiU wynika, że usługi rachunkowo księgowe oraz doradztwa podatkowego mieszczą się w grupie 74.12:

  •  74.12.1 – usługi w zakresie rachunkowości i kontroli usług
  •  74.12.11 – usługi w zakresie kontroli i weryfikacji sprawozdań finansowych
  •  74.12.12 – usługi w zakresie sprawdzania rachunków
  •  74.12.13 – usługi w zakresie sprawozdań finansowych
  •  74.12.14 – usługi w zakresie rachunkowości, pozostałe
  •  74.12.2 – usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych
  •  74.12.3 – usługi w zakresie doradztwa podatkowego

Zatem biuro rachunkowe świadczące wyłącznie usługi księgowe, nie mające w swojej ofercie usług doradztwa podatkowego, będzie mogło korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »