| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT

Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT

Czy małe biura rachunkowe, które nie prowadzą doradztwa podatkowego, a jedynie świadczą usługi, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Osoby, które prowadzą małe biura rachunkowe, które w ramach swojej działalności  rozliczają jedynie kilku podatników. A prowadzenie przez nich  biuro jest w głównej mierze odpowiedzialne za zapisywanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w rejestrach, prowadzenie dokumentacji kadrowej oraz sporządzanie deklaracji podatkowej. Natomiast nie zajmują się opiniowaniem, udzielaniem porad, pomocą w prowadzeniu ksiąg w ramach jednorazowych zleceń, nie sporządzają jednorazowych deklaracji, nie reprezentują podatników w sądzie oni przed innymi organami. Osoby o których mowa –księgowi, w ramach swojej działalności nie prowadzą doradztwa podatkowego a jedynie świadczą usługi, twierdzą, że odebrano im prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego do wysokości 150 tys. zł obrotów.

Zobacz: Biura rachunkowe mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym

10 sierpnia 2014 weszła w życie zmiana przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Ustawa deregulacyjna miała jedynie ułatwić dostęp do zawodu księgowego, a rezultat jej jest taki, że od 13 stycznia 2015 roku po udzielonej odpowiedzi na zapytanie redaktorów Gazety Podatkowej w sprawie wymienionego wyżej zwolnienia odpowiedź z ministerstwa wprowadziła szereg wątpliwości, a uwalniać miała jedynie czynności określone w art. 2 ust 1 pkt. 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym tj.

- pkt. 2 prowadzenie w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji dla celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

- pkt. 3 sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Na co zwrócić uwagę wykupując polisę OC dla biura rachunkowego

Opisane czynności są określane działalnością rachunkowo-księgową. Nie wiążą się z czynnościami doradczymi. Natomiast wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu.

Rozbieżności między obecnym stanowiskiem ministerstwa a  interpretacją indywidualną Ministerstwa Finansów

Po 10 sierpnia 2014 roku zostały wydane  pozytywne dla podatników interpretacje indywidualne, które umożliwiały zwolnienie z VAT: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 grudnia 2014 r. IPTPP/443-689/14-4/RG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 października 2014 r. IPTPP1/443-532/14-4/MW.

Ministerstwo Finansów 13 stycznia 2015 roku, wyjaśniło że zakres czynności doradztwa podatkowego określa art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym. Natomiast obecne stanowisko ministerstwa jest odmienne od interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 26.04.2011 roku, w której Minister Finansów zmienił negatywną dla podatnika odpowiedź Izby Skarbowej z Katowic. Minister Finansów sprostował stanowisko Izby twierdząc, że przepisy ustawy o VAT mówią, że co do zasady, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikuje się za pomocą tych klasyfikacji. Zatem określając czy świadczenie usług powoduje wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego czy też nie, należy mieć na uwadze klasyfikację statystyczną świadczonych usług oraz stan faktyczny konkretnej sprawy. Dlatego mając na uwadze, że nomenklatura klasyfikacyjna różnicuje usługi w zakresie księgowości od usług doradztwa podatkowego, to nieuzasadnione byłoby stawianie znaku równości wobec tych usług.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Minister Finansów podzielił również pogląd podatnika, że ustawa o doradztwie podatkowym nie może przesądzać o konsekwencjach prawno-podatkowych w podatku VAT.

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »