REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie zwiększają efektywność biur rachunkowych

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Nowe technologie dla biur rachunkowych – jak optymalizować czas i koszty? / Fot. Fotolia
Nowe technologie dla biur rachunkowych – jak optymalizować czas i koszty? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku miała miejsce deregulacja zawodu księgowego, której zwiększyła konkurencyjność na rynku biur rachunkowych. Jak w związku tym najlepiej zorganizować pracę w księgowości i poprawić swoją konkurencyjność na rynku? To pytanie zadają sobie właściciele biur rachunkowych czy kancelarii doradztwa podatkowego. Nowe rozwiązania, wykorzystujące nowoczesne technologie, pomagają optymalizować pracę, a tym samym oszczędzić czas i pieniądze.

Wymagania rynku po deregulacji

Deregulacja zawodu księgowego doprowadziła do jeszcze większej konkurencyjności na rynku biur rachunkowych. Prężnie rozwijająca się branża księgowa wymaga nie tylko bieżącego śledzenia często zmieniających się przepisów, ale także usprawniania narzędzi, które optymalizują czas pracy księgowego.

REKLAMA

Dlatego współczesny księgowy musi być profesjonalistą, który stale podnosi swoje kompetencje zawodowe, odnajduje się w przepisach, a w pracy sięga po nowoczesne rozwiązania. Wymaga tego nie tylko rynek, ale także coraz bardziej świadomy klient, który oczekuje współpracy z biurem rachunkowym, jako partnerem w biznesie. Chce kontrolować obieg dokumentów i obserwować procesy księgowe.

Zwolnienie z VAT biur rachunkowych - interpretacja ogólna

Automatyczne odczytywanie papierowych faktur – jak to działa?

Światowe trendy w księgowości wskazują na odejście od tradycyjnego, papierowego obrotu dokumentami, na rzecz księgowości on-line. Ważne są już nie tylko programy księgowe, ale także dedykowane aplikacje. Jak się dostosować i nie wypaść z rynku? Jak stawić czoło konkurencji i nie zostać z tyłu? Jak obsługiwać więcej klientów, mając ograniczone zasoby ludzkie?

Na polskim rynku dostępne są rozwiązania, które zmieniają jakość pracy księgowych, a tym samym zwiększają efektywność biur rachunkowych. Papierowe faktury odchodzą powoli do lamusa. Wprowadzanie danych z faktur do programu księgowego, dekretowanie i księgowanie – to mozolny proces, który pochłania sporo czasu, i nie wykorzystuje w pełni potencjału zespołu księgowego. Innowacyjna technika OCR, czyli Optical Character Recognition, pozwala przetworzyć graficzny obraz do postaci tekstowej i w inteligentny sposób nie tylko odczytać, ale i przeanalizować polskie i zagraniczne faktury. Pozwala na wyeksportowanie ich do pliku i import w programie księgowym używanym w biurze. Aplikacja spośród odczytanych informacji z faktury wyszukuje te dane, które należy wprowadzić do programu księgowego: daty wystawienia, dostawy, termin płatności, numer dokumentu, dane kontrahenta oraz podsumowanie faktury wg stawek VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki temu można znacznie zoptymalizować czas pracy, wyeliminować błędy oraz usprawnić archiwizację i obieg dokumentów. Praca zdecydowanie zyskuje na jakości.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)


SaldeoSMART to ewolucja w księgowości. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć koszty związane z przetwarzaniem dokumentów nawet do 50%. Biura rachunkowe, które zdecydowały się na wprowadzenie tego rozwiązania nie wyobrażają sobie już powrotu do papierowego obrotu dokumentów. Elektroniczna księgowość to naturalna ścieżka rozwoju w tym segmencie rynku. – komentuje Krzysztof Wojtas, prezes firmy BrainSHARE IT Sp. z o. o., producenta aplikacji do odczytywania papierowych faktur SaldeoSMART.

Deregulacja zawodu księgowego niebezpieczna dla przedsiębiorców

Standardy rynkowe – większa konkurencyjność

Lepsze zaplecze technologiczne biura rachunkowego podnosi konkurencyjność na rynku. Poszerzenie oferty biura o nowe narzędzia, takie jak m.in. dostęp on-line do archiwum dokumentów 24 godziny na dobę, zdecydowanie podnosi wartość biura rachunkowego i pomaga sprostać oczekiwaniom współczesnego klienta.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Biura rachunkowe
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

    Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

    Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

    Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

    Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

    Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

    Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

    W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

    REKLAMA

    Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

    AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

    Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

    Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

    Jednorazowe rozliczenie PIT. Oto, co musi zrobić biuro rachunkowe

    Do biur rachunkowych niejako "sezonowo" trafiają klienci, którzy potrzebują wyłącznie wykonania jednorazowej usługi. Jest to zazwyczaj rozliczenie roczne PIT. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy wykonując takie jednorazowe usługi biuro rachunkowe musi przeprowadzić takie same, rozbudowane procedury bezpieczeństwa jak w przypadku stałych klientów?

    Działalność biura rachunkowego. Jakie obowiązki ma kadra, zarząd czy pracownicy?

    Przepisy AML nakładają obowiązek wyznaczenia w biurze rachunkowym osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie przepisów wynikających z ustawy. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo biuro rachunkowe nie ma takiej potrzeby, ponieważ w takiej sytuacji odpowiedzialna jest zawsze ta osoba. 

    REKLAMA

    Obowiązki biura rachunkowego. Za ich naruszenie grożą dotkliwe kary

    Biuro rachunkowe nie tylko powinno utworzyć i wdrożyć dokument tzw. procedury wewnętrznej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ale też na bieżąco dokonywać weryfikacji i aktualizacji tego dokumentu. Za naruszenie tych obowiązków grożą kary administracyjne.

    "Obowiązki i wyzwania biura rachunkowego" - bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX

    "Obowiązki i wyzwania biura rachunkowego" - serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się 26 marca br.

    REKLAMA