| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Zastosowanie procedury VAT marża przez biuro rachunkowe

Zastosowanie procedury VAT marża przez biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe sprzedając środek trwały w postaci samochodu osobowego, który został zakupiony na fakturę VAT marża, może zastosować procedurę marży w podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, nie wykazując od tej sprzedaży podatku należnego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2015 r., nr IPTPP3/4512-147/15-4/MJ.

We wniosku o interpretację Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi biuro rachunkowe w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej, zarejestrowanej jako czynny podatnik VAT. Sprzedaż wykonywanych przez biuro usług jest opodatkowana. W roku 2010 Wnioskodawczyni zakupiła samochód osobowy, na który wystawiona była faktura VAT marża, przez czynnego podatnika VAT. Samochód był użytkowany w firmie jako środek trwały, od zakupu części zamiennych oraz napraw odliczane było 50% VAT. W roku 2015 Wnioskodawczyni zamierza sprzedać ten samochód, a jego wartość rynkowa jest obecnie dużo niższa niż w chwili zakupu, więc nie wystąpi marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. Zainteresowana posiada fakturę VAT marża nr ?. z dnia ... października 2010 r. na kwotę 7100,00 zł potwierdzającą zakup samochodu Renault Clio wg szczególnej procedury VAT marża.

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej dla swojego klienta

Wnioskodawczyni kupując samochód marki Renault Clio zakładała po dłuższym okresie użytkowania sprzedaż tego samochodu. Ww. samochód spełnia definicję towaru używanego, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż używanego jako środek trwały samochodu osobowego, którego cena nabycia jest wyższa niż cena sprzedaży możliwe jest zastosowanie szczególnej procedury VAT marża zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 120 ust. 10 pkt 5 przepisy 4 i 5 dotyczą towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach. Z wyżej wymienionego przepisu a także ostatnich interpretacji indywidualnych np. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 sierpnia 2014 r., nr ITPP2/443-655/14/AK wynika, że przy sprzedaży używanego jako środek trwały samochodu osobowego, należy zastosować szczególną procedurę VAT marża zgodnie z art. 120 ust. 4 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »