| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Jaka jest stawka VAT na usługi wybielania zębów

Jaka jest stawka VAT na usługi wybielania zębów

Nasze biuro rachunkowe obsługuje klientów świadczących usługi stomatologiczne, tj. kilku lekarzy stomatologów oraz niepubliczny zakład opieki zdrowotnej mający status podmiotu leczniczego. Nasi klienci na usługi wybielania zębów żywych oraz leczonych endodontycznie (kanałowo) stosują zwolnienie z VAT. Mamy wątpliwości, czy nasi klienci prawidłowo stosują zwolnienie do świadczonych usług wybielania zębów żywych i leczonych kanałowo?

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Z kolei w myśl art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty.

Zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 lit. a ustawy o VAT mają charakter przedmiotowo-podmiotowo. Ze zwolnienia korzystają bowiem usługi w zakresie opieki medycznej mające cel diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy), świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź lekarzy stomatologów.

Zastosowanie procedury VAT marża przez biuro rachunkowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że klienci biura rachunkowego spełniają przesłankę podmiotową, gdyż mają status podmiotu leczniczego bądź są lekarzami stomatologami.

Zatem do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 albo pkt 19 lit. a ustawy o VAT konieczne jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, tzn. świadczone usługi muszą mieć charakter usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami zwolnienie nie przysługuje (zob. wyroki: w sprawach C-86/09, C-212/01, C-307/01).

Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach podatkowych

Organy podatkowe przyjmują, że do usług wybielania zębów żywych i leczonych kanałowo nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 18 bądź pkt 19 lit. a ustawy o VAT, gdyż zabiegi wybielania zębów nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, ale zmiana barwy uzębienia (wybielenie), co wskazuje bardziej na charakter estetyczny lub kosmetyczny tej usługi (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2013 r. nr IBPP3/443-1131/12/AŚ; interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 października 2011 r. nr ILPP2/443-1140/11-5/SJ).

Oznacza to, że do świadczonych przez klientów biura rachunkowego (tj. NZOZ i lekarzy stomatologów) usług wybielania zębów żywych i leczących kanałowo właściwa jest podstawowa stawka podatku wynosząca obecnie 23 proc. stosownie do art. 43 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. ©?

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

- Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »