REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dagmara Jagodzińska

Dołącz do grona ekspertów
Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Adwokat Dagmara Jagodzińska

Członkini bielsko-bialskiej Okręgowej Izby Adwokackiej, prowadząca Kancelarię Adwokacką w Bielsku-Białej oraz filię Kancelarii, w Czechowicach-Dziedzicach.

Autorka bloga o tematyce rodzinno-prawnej (adwokat-bielsko-czechowice.pl). Laureatka ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Adw. Stanisława Mikke organizowanego pod patronatem Naczelnej Rady Adwokackiej. Autorka licznych publikacji prawnych z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych, publikowanych z powodzeniem przez ogólnopolskie, internetowe serwisy kobiece i rodzicielskie.

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Adw. Dagmara Jagodzińska

Kancelaria Adwokacka

adres do doręczeń:

Ul. Baduszkowej 2

43-502 Czechowice-Dziedzice

tel. 602 231 606

www.adwokat-bielsko-czechowice.pl

www.gkwadwokaci.pl

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.
Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku osób małoletnich, trudno jednak mówić o prawie do samostanowienia w tej kwestii. Miejsce zamieszkania dziecka regulowane jest zatem w prawie cywilnym, w sposób szczególny.

REKLAMA

W wyroku orzekającym rozwód, sąd rozstrzyga o szeregu kwestii wymienionych w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Mowa tu o kwestiach: rozwiązania małżeństwa stron i winy za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków, kontaktów rodziców z dzieckiem czy też alimentów na rzecz dziecka. Równie istotny, pozostaje jednak wynikający z art. 58 K.r.o. obowiązek sądu co do rozstrzygnięcia o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania.

REKLAMA