REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspert firmy Xella Polska

Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.
Jak zoptymalizować budowę budynku? Należy skupić się przede wszystkim na kluczowych elementach budowy domu. Ważne jest, aby optymalizacje przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

REKLAMA

Kupując materiały budowlane do budowy lub remontu domu lub mieszkania – do końca tego roku mamy możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Zobacz ile można zaoszczędzić? W przypadku budowy domu limit odliczenia wynosi ok. 30.000 zł, w sytuacji, kiedy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę – ok. 10.000 zł.
Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

REKLAMA

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.
Budując energooszczędnie możemy zapobiec utracie nawet 30% ciepła z budynku. Według norm wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić ok. 0,30 W/(m2K). Istotny jest także właściwy wybór materiałów.
Jeszcze do niedawna budowa wymarzonego domu w zimie była nie możliwa. Pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów i technologii spowodowało, że trzymając się pewnych zasad można budować dom także w zimie. Podpowiadamy, jakie prace na budowie możemy wykonywać w okresie zimowym oraz jak prawidłowo zabezpieczyć budowę na zimę.
Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować.
Zorganizowany plac budowy to jeden z warunków udanej inwestycji, dzięki któremu ekipa wykonawcza może wykazać się profesjonalizmem. Ponadto, porządek na placu budowy usprawnia prace budowlane.
Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.
Budowa domu zawsze kojarzy się z długoterminową inwestycją. Na rynku istnieją jednak systemy, które zdecydowanie pomogą nam skrócić czas budowy domu. Dom można postawić szybciej dzięki zastosowaniu gotowych stropów prefabrykowanych. Sprawdź jak możesz zaoszczędzić dużo czasu, i szybko postawić dom.
Poza podstawowymi materiałami budowlanymi, producenci mają w swojej ofercie również inne elementy np. nadproża lub zaprawę systemową. Dzięki wykorzystaniu wszystkim elementów charakterystycznych dla danej technologii, możemy w krótkim czasie zbudować energooszczędny dom.
Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska.
Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?
Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.
Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?
Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?
Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?
Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.
Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

REKLAMA