| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Programy dla księgowych > Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

W naszej rzeczywistości biznesowej Działy Księgowe, o ile nie prowadzą działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (biura rachunkowe i centra obsługi księgowej), stoją niżej w hierarchii ważności co do istotności dostarczanych danych, wobec innych działów i pełnią wobec nich rolę wspomagającą (procesy finansowo-księgowe to najczęściej wymieniane pośród procesów wspomagających, dostarczających produkty – w tym znaczeniu dane – dla klienta wewnętrznego, i traktowane jako wsparcie w realizacji procesów głównych).

Dyrektorzy Finansowi są odpowiedzialni nie tylko za generowanie rzetelnej informacji dotyczącej bieżącej sytuacji finansowej organizacji, ale ich rola coraz częściej jest związana również z efektywnym dzieleniem się informacjami finansowymi i ich obiegiem wśród pracowników, dzieleniem się swoim doświadczeniem i rekomendacjami kierunków zmian oraz usprawnień, korzystnym lokowaniem środków pieniężnych, utrzymywaniem płynności finansowej, przewidywaniem wpływów i wydatków, kreowaniem strategii finansowej organizacji, itd.

Przykładem rosnącej roli służb finansowych w organizacjach jest np. dostarczanie informacji finansowych o poziomie realizacji wskaźników sprzedaży przez handlowców oraz kalkulowanie stosownych prowizji za ich osiągnięcie. Nie jest to często zadanie łatwe, ponieważ systemy finansowo – księgowe nie są na tyle elastyczne by odzwierciedlały, często bardzo skomplikowane, algorytmy kalkulowania prowizji inicjowane przez Dyrektorów Handlowych.

Wybór programu księgowego – wersja webowa czy deskopowa?

Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że Dział Księgowy zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę dla prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez:

  • dostarczanie rzetelnych, skonsolidowanych i wielowymiarowych danych finansowych,
  • interpretowanie lub przekształcanie danych finansowych i księgowych o funkcjonowaniu całej organizacji w informację zarządczą,
  • uczestniczenie w podejmowanych decyzjach biznesowych poprzez posiadanie oraz dystrybucję wielowymiarowych i multidyscyplinarnych danych finansowych oraz strategii finansowych, a właściwie wybrany, wdrożony i dostosowany system finansowo – księgowy zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w codziennym prowadzeniu biznesu i jest niezbędnym narzędziem w rękach działów i służb księgowych.

Pełna treść artykułu znajduję się  w Przewodniku Inwestora systemu finansowo-księgowego i dostępna jest na stronie http://decyzje-it.pl/strefa-pobran/poradniki-i-przewodniki.html#FK


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach
Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

PRACA DLA KSIĘGOWYCH

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »