| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Programy dla księgowych > Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online staje się coraz bardziej popularna – i to nie tylko wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również w spółkach kapitałowych. Dla kogo księgowość online jest przeznaczona? Czy nasze obawy przed skorzystaniem z tej usługi są uzasadnione?

Wbudowane narzędzia

Księgowość online posiada z reguły rozbudowany system narzędzi. Nie trzeba martwić się o prawidłowe wypełnienie deklaracji VAT-7 czy ZUS-DRA, ponieważ większość systemów generuje te dokumenty automatycznie.

Niektóre z systemów zaciągają dane kontrahenta już po wprowadzeniu numeru NIP z danych Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego nie trzeba zajmować się wprowadzaniem adresu czy nazwy firmy.

Księgowość online w znacznej mierze ułatwia również sprawy kadrowo – płacowe dzięki wbudowanemu modułowi ewidencji osób zatrudnionych.

Raz wprowadzony środek trwały amortyzowany jest automatycznie, więc użytkownik nie martwi się o to, czy po pierwsze amortyzuje go w prawidłowej wysokości, a po drugie – jeśli zostanie on w całości umorzony, to koszt nie będzie dalej ponoszony (przy obsłudze małych firm za pomocą prostych narzędzi – np. prowadzenie KPiR w excelu mogą zdarzyć się takie błędy). Niektóre systemy online oferują również narzędzie ułatwiające monitorowanie gospodarki magazynowej.

Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Dodatkowym atutem są organizery czy kalendarze, a także możliwość generowania różnej maści raportów i statystyk.

A z większymi firmami?

Omówione powyżej narzędzia dostępne w księgowości online przydadzą się z pewnością w małych firmach, których sprawozdawczość ogranicza się do podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz składek ZUS. A co z większymi firmami – np. takimi, które muszą liczyć podatek odroczony czy rezerwy aktuarialne? Którym sen z powiek spędza rachunek przepływów pieniężnych czy wycena pożyczki w skorygowanej cenie nabycia?

Obecnie na rynku dostępny jest kalkulator (choć właściwiej byłoby go nazwać systemem) stworzony z myślą o tych obszarach rachunkowości. Zbudowany w oparciu o zasadę księgowości online pozwala korzystającemu w szybki i intuicyjny sposób sporządzić nawet sprawozdanie z przepływów pieniężnych na podstawie informacji wydobytych ze sprawozdania finansowego.

System ten drukuje gotowy wynik wraz z danymi wyjściowymi, dzięki czemu może być narzędziem wspierającym rachunkowość tradycyjną w firmie.

Narzędzia księgowego

reklama

PRACA DLA KSIĘGOWYCH

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »