| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > Przedmiot działalności biegłych rewidentów

Przedmiot działalności biegłych rewidentów

Zawód biegłego rewidenta reguluje ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawa). Wyznacza ona między innymi formę w jakiej może być wykonywany wyżej wskazany zawód i do jakich czynności osoba go wykonująca jest uprawniona.

Wprowadzone przez resort sprawiedliwości zmiany, związane z II transzą deregulacji, które będą obowiązywać od 2015 r., zmierzają do liberalizacji zasad dostępu do zawodów powiązanych z finansami. W zestawieniu z chociażby doradcami podatkowymi czy podmiotami uprawnionymi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych to kandydaci na biegłych rewidentów muszą pokonać najwięcej przeszkód by uzyskać wpis do rejestru. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.

Ustawa w art. 48, reguluje przedmiot działalności biegłych rewidentów. Stosownie do jego treści legitymacja zawodowa uprawnia do wykonywania następujących czynności.

  1. Wykonywanie rewizji finansowej
  2. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych,
  3. przeglądy sprawozdań finansowych,
  4. ekspertyzy i opinie ekonomiczno-finansowe,
  5. doradztwo podatkowe,
  6. doradztwo w zakresie organizacji i informatyzacji rachunkowości,
  7. prowadzenie postępowania likwidacyjnego i upadłościowego,
  8. działalność wydawnicza i szkoleniowa w zakresie rachunkowości.
  9. Świadczenie usług atestacyjnych, doradztwa lub zarządzania, wymagających posiadania wiedzy z dziedziny rachunkowości lub rewizji finansowej,
  10. świadczenie usług przewidzianych standardami rewizji finansowej

Egzaminy na biegłego rewidenta

Biegli rewidenci - praktyki zawodowe i aplikacja

Obecna regulacja określająca przedmiot działalności biegłych rewidentów przewiduje szeroki wachlarz uprawnień zarezerwowanych dla biegłych rewidentów. Jedynie w niektórych przypadkach jak np. doradztwo podatkowe i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, biegli rewidenci dzielą swoje uprawnienia z innymi grupami zawodowymi np. doradcami podatkowymi.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »