| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > Biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji ekspertów KIBR

Biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji ekspertów KIBR

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów stworzyła możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych obowiązujących biegłych rewidentów. O szczegółach projektu opowiada Justyna Sułkiewicz, konsultantka Banku Światowego odpowiedzialna za prowadzenie Konsultacji KIBR.

Red: Skąd pomysł na stworzenie systemu wsparcia dla członków KIBR i czym on w praktyce jest?

Justyna Sułkiewicz: Koncepcja powołania zespołu zajmującego się wsparciem merytorycznym dla biegłych rewidentów jest w zasadzie wynikiem zebranych doświadczeń wielu ludzi pracujących na rzecz naszego samorządu. To narzędzie komunikacji, za pośrednictwem którego zespół ekspertów udziela niezobowiązujących porad obejmujących głównie dylematy związane z procesem podejmowania się, wykonywania i dokumentowania czynności rewizji finansowej.

Skąd decyzja o takim działaniu? Pojawiały się głosy, że biegli potrzebują działu wsparcia?

Jak wspominałam na wstępie, decyzja to wynik obserwacji prowadzonych przez pracowników samorządu i zgłaszanych przez samych biegłych rewidentów potrzeb. Dowiadywaliśmy się, jak to wygląda w samorządach i organizacjach zrzeszających biegłych rewidentów w innych krajach Unii Europejskiej. W trakcie wizyt studyjnych mogliśmy dowiedzieć się, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Wiedzy na temat potrzeb biegłych rewidentów dostarczyły też Regionalne Odziały KIBR oraz bezpośrednie spotkania z biegłymi rewidentami podczas przeprowadzanych przez Krajową Komisję Nadzoru wizytacji i kontroli w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Wszystkie te czynniki wynikające tak naprawdę z potrzeby, a zarazem i konieczności, ustawicznego samokształcenia i samodoskonalenia biegłych rewidentów, wraz z  rozwojem samego samorządu w aspekcie dynamicznych zmian w przepisach prawa na szczeblu krajowym i międzynarodowym oraz zmian w standardach wykonywania usług, zostały zwieńczone decyzją o utworzeniu zespołu, mającego zajmować się wsparciem merytorycznym dla biegłych rewidentów.

Wskaźniki i stawki

Kim są eksperci, którzy współpracują ze zespołem?

Eksperci merytorycznymi zaangażowani w pracę Konsultacji KIBR są praktykami z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Zawód biegłego rewidenta wykonują zarówno w dużych jak i małych podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Ich zaangażowanie w działalność samorządu oraz gotowość do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, wynikają z dogłębnego poznania i zrozumienia wspomnianych przeze mnie potrzeb środowiska. Ich społeczna działalność niesie nieoceniony wkład w rozwój samorządu i zawodu. Ponadto porady recenzowane przez ekspertów

Z czym w takim razie biegli rewidenci mają najczęściej problem? Jakiego wsparcia oczekują najbardziej?

Nie wchodząc głęboko w szczegóły, biegli rewidenci powiązani z mikro, małymi i średnimi podmiotami najczęściej borykają się z problemami wynikającymi z bariery w pozyskaniu wsparcia merytorycznego i rozwoju zawodowego.

Kalkulatory

Z czego to wynika?

Z braku możliwości wymiany doświadczeń zawodowych ze względu na mały stopień integracji środowiska i ograniczenia terytorialne oraz braku środków finansowych na inne niż obligatoryjne kształcenie zawodowe. Myślę również, że jedną z przyczyn jest też i konkurencja zawodowa – często obserwowany jest brak chęci dzielenia się wiedzą fachową i doświadczeniami ze względu na potencjalną utratę przewagi konkurencyjnej. Jest to efekt indywidualnego patrzenia w skali mikro, a nie w skali makro, na całe środowisko biegłych rewidentów. Myślę, że ze strony biegłych rewidentów największym oczekiwaniem, w stosunku do KIBR, jest właśnie uzyskanie pomocy w przekroczeniu tych barier.

A kwestie techniczne korzystania ze wsparcia merytorycznego? Proszę wyjaśnić, jak w praktyce biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji?

Niezbędne przygotowanie techniczne ze strony biegłego rewidenta, to komputer z dostępem do internetu i adres email. Brak ww. nie determinuje jednak braku dostępu do konsultantów – biegły rewident może też skorzystać z tradycyjnej poczty. W tym wypadku musi się jednak liczyć ze znaczącym wydłużeniem czasu uzyskania odpowiedzi zwrotnej.

Jak w takim razie krok po kroku wygląda korzystanie ze wsparcia merytorycznego?

Na początek biegły rewident musi przekazać nam swoje pytanie. Zespół wsparcia merytorycznego wraz z ekspertami z danej dziedziny przygotuje odpowiedź. Odpowiedź będzie miała charakter niezobowiązującej porady stanowiącej wskazówkę dla biegłego rewidenta i w postaci maila zwrotnego, lub pisma wysyłanego pocztą tradycyjną, trafi do biegłego rewidenta. Podkreślam raz jeszcze, że odpowiedź nie ma być determinantą, bowiem biegli rewidenci w swojej pracy eksperckiej winni się kierować zawodowym osądem. Porady KIBR mają w założeniu stanowić mechanizm rozszerzania wiedzy merytorycznej ułatwiającej podjęcie decyzji biegłemu rewidentowi. Czas uzyskania zwrotnej odpowiedzi drogą elektroniczną uzależniony jest od stopnia skomplikowania zagadnienia poruszanego w pytaniu. Założeniem jest, że wypracowanie stanowiska trwać będzie od siedmiu do maksymalnie czternastu dni roboczych.

Pilotażowy program uruchomiony został 01 grudnia 2014 roku i trwać będzie 6 miesięcy. W tym czasie konsultanci i eksperci merytoryczni KIBR będą służyć zainteresowanym osobom pomocą oraz zbierać niezbędne informacje pozwalające na ocenę zainteresowania i zapotrzebowania na tego typu wsparcie. Uzyskana ocena popytu i stopnia satysfakcji odbiorców usługi będzie stanowić dla nas podstawę do dalszych etapów rozwoju systemu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »