| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > W Arłamowie o przyszłości zawodu biegłego rewidenta - XV Zjazd Wyszehradzki

W Arłamowie o przyszłości zawodu biegłego rewidenta - XV Zjazd Wyszehradzki

Organizacje biegłych rewidentów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkały się w Arłamowie w dniach 27-29 maja 2015 r. by dyskutować o przyszłości profesji. Już po raz czwarty Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była organizatorem Zjazdu Wyszehradzkiego.

Tematykę XV Zjazdu zdominowały przede wszystkim kwestie dotyczące unijnej reformy rynku audytorskiego i jej wpływu na rozwiązania prawne w poszczególnych krajach. Uczestnicy dyskutowali na temat podziału uprawnień i odpowiedzialności pomiędzy publicznymi organami nadzoru nad zawodem biegłego rewidenta a samorządami zawodowymi. Innymi omawianymi zagadnieniami były wyzwania związane z wdrożeniem międzynarodowych standardów badań w poszczególnych krajach, i związane z tym wsparcie merytoryczne i technologiczne małych i średnich firm audytorskich ze strony krajowych organizacji zawodowych. Eksperci poświęcili też uwagę planowanym zmianom w zakresie rachunkowości i badania sprawozdań finansowych jednostek sektora publicznego.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Szerszy zasięg unijnej reformy rynku audytorskiego?

Petr Kriz, prezes FEE, zachęcił uczestników pierwszego warsztatu do rozmowy o modelach implementacji unijnej reformy rynku audytorskiego. Goście zjazdu dyskutowali m.in. o pojawiających się pomysłach rozszerzania regulacji dotyczących usług zakazanych i rotacji firm audytorskich na inne podmioty niż tylko jednostki zainteresowania publicznego. Kraje grupy zgodziły się, że takie działanie może stworzyć nieproporcjonalne obciążenia dla rozwoju usług audytorskich w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Co więcej, byłoby też niezgodne z modelem nadzoru ustanowionym przez Unię. We wszystkich państwach grupy zawężona najprawdopodobniej zostanie natomiast definicja jednostek zainteresowania publicznego. Dotychczas najwęższy zakres definicji jzp stosowali Węgrzy i Czesi. Teraz do tej grupy dołączą najprawdopodobniej Polska i Słowacja.

Uczestnicy warsztatów dyskutowali też o modelach nadzoru nad zawodem biegłego rewidenta. - Czesi i Słowacy idą w kierunku mieszanej kontroli jakości - mówi Krzysztof Burnos, członek KRBR. To oznacza, że w przypadku gdy firma audytorska przeprowadza badanie w jzp i innym podmiocie, organa nadzoru publicznego będą wykonywać kontrolę tylko w tym pierwszym zakresie. - To podejście zgodne z duchem reformy unijnej, której ideą było skupienie się na najbardziej wrażliwej części rynku, a więc jednostkach zainteresowania publicznego - wyjaśnił Krzysztof Burnos.

XV zjazd prezesów izb biegłych rewidentów Czech, Polski, Słowacji i Węgier, Arłamów, 27-29 maja 2015 r.
Uczestnicy zjazdu podpisali deklarację w celu opracowania wskazówek
wspierających MŚFA w stosowaniu MSRF. Od lewej: Ondrej Balaz (SKAU),
Janos Lukacs (MKVK), Józef Król (KIBR), Pavel Kulhavy (KACR). (fot. Dariusz Żurek).

Firmy oczekują wsparcia we wdrażaniu MSB

Drugi dzień zjazdu zdominował temat wyzwań związanych z wdrażaniem międzynarodowych standardów badań. Przedstawiciele organizacji z państw, w których od lat one funkcjonują zwracali uwagę na potrzebę ciągłego zapewnienia wsparcia dla firm audytorskich. - Biegli rewidenci będą na początku popełniać błędy, to nieuniknione - mówili zagraniczni goście. Ważne, by zrozumieć, że to wciąż proces wdrażania, który może nie być doskonały w pierwszym okresie stosowania MSB. Takie podejście do problemu powinno pojawić się też ze strony polskiego regulatora. Być może należałoby rozważyć ten fakt w przypadku kontroli, tak by w pierwszym roku stosowania nowych standardów nastawić się na sankcje w większym stopniu o charakterze rekomendacyjnym. Ale większego wsparcia we wdrażaniu MSB oczekują też małe i średnie firmy audytorskie. - Uczestnicy warsztatu zgodzili się, że przewodniki globalne dot. stosowania MSB są niewystarczające i jest potrzeba opracowania przewodników o charakterze lokalnym - mówi Krzysztof Burnos, który zainicjował i poprowadził warsztat na temat wsparcia Izby dla MŚFA. W niektórych krajach UE pojawił się nawet pomysł przeanalizowania standardów pod kątem stworzenia specjalnych, dedykowanych małym i średnim firmom audytorskim. - Widać tendencję rozwijania pomocy o charakterze merytorycznym dla mniejszych podmiotów. Jako Izba widzimy potrzebę opracowania dodatkowych materiałów i wytycznych do badania zgodnie z MSB. Podpisaliśmy już stosowną deklarację - dodał. Być może organizacje należące do Grupy podejmą decyzję o połączeniu sił i opracowaniu wspólnych wytycznych. To pozwoliłoby dodatkowo zachować jednolitość w lokalnych interpretacjach standardów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Potrzebne jasne zasady w sprawozdawczości sektora publicznego

Uczestnicy ostatniego warsztatu - pod przewodnictwem Marii Rzepnikowskiej, członka KRBR - dyskutowali o konieczności wprowadzenia standardów sprawozdawczości finansowej w sektorze publicznym. IPSAS (International Public Sector Accounting Standards) stają się coraz bardziej istotne - sprawozdawczość wspomnianych jednostek powinna być pełna, zrozumiała i powinna ujmować wszystkie przeprowadzone transakcje. Ale wprowadzenie standardów w tym obszarze nie jest prostą operacją - Słowacji, w której IPSAS już funkcjonują, zajęło przeszło pięć lat, aby w pełni przygotować się do przejścia na nowe standardy. Konieczne było wprowadzenie zmian w organizacji rachunkowości, ale zmiana ostatecznie pomogła jednostkom w procesach zarządzania. Polskie przedstawicielstwo przyznało, że to dobry kierunek działań, a KIBR będzie promował poszerzanie wiedzy na temat IPSAS w kraju.

Polska podtrzymuje wieloletnią tradycję

Tegoroczny Zjazd Wyszehradzki to już czwarty organizowany przez polski samorząd biegłych rewidentów. Współpraca w ramach tzw. Porozumienia Wyszehradzkiego trwa od 2001 roku kiedy podpisały je oficjalnie organizacje biegłych rewidentów z: Polski (KIBR), Czech (KACR), Słowacji (SKAU) i Węgier (MKVK). W przeszłości, w niektórych spotkaniach - w roli obserwatorów - uczestniczyli przedstawiciele organizacji zawodowych z Azerbejdżanu, Bułgarii, Francji, Kazachstanu, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Spotkania służą zawsze omówieniu aktualnych zagadnień dotyczących zawodu biegłego rewidenta w poszczególnych krajach, zachodzących zmian w legislacji i innych kluczowych kwestii dyskutowanych i wdrażanych na forum europejskim i międzynarodowym. Stąd też obecność na przestrzeni lat gości m.in. z Federacji Ekspertów Księgowych (FEE), a w tym roku również reprezentantów Banku Światowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »