| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > Są fundusze na rozwój. KIBR podnosi kompetencje biegłych rewidentów

Są fundusze na rozwój. KIBR podnosi kompetencje biegłych rewidentów

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów korzysta z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Tysiące biegłych rewidentów podniosło swoje kompetencje i dostosowało je do coraz bardziej wymagającego rynku. W naszym zasięgu są jeszcze większe środki. Skorzysta na tym całe środowisko, a zwłaszcza mniejsze podmioty - mówi Józef Król.

Potrzeba rozwoju kompetencji branżowych wynika z konieczności dostosowania się do realiów stale zmieniającego się rynku i otoczenia. Biegli rewidenci muszą reagować na zmieniające się oczekiwania klientów. - Osiągnięcie tych celów będzie możliwe dzięki wzmocnieniu zarówno Izby jak i całej profesji. Dlatego od czterech lat wdrażamy liczne projekty, podnoszące kompetencje i konkurencyjność biegłych rewidentów. To rola samorządu - wyjaśnia Józef Król, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zrealizowane i toczące się projekty, to wymierne liczby i efekty. Izbie udało się w tym czasie wyszkolić ponad 4 tysiące biegłych rewidentów z międzynarodowych standardów rewizji finansowej i międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. KIBR - wzorem dużych firm audytorskich - utworzył bezpłatny dział konsultacji, z którego skorzystało już ponad 100 biegłych rewidentów. Odbywają się seminaria i konferencje dla środowiska. Rozpoczęła się też realizacja ważnych dla rozwoju i przyszłości profesji branży projektów - platformy edukacyjnej i kampanii wizerunkowej.

Ułatwiamy przejście na MSRF

Jednym z priorytetów Izby były działania mające na celu przygotowanie polskich biegłych rewidentów do pracy według międzynarodowych standardów badania. Są na to niecałe trzy lata. Dlatego już w 2011 r. rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących przyjęcia i wdrożenia MSRF, organizowanych w ramach współpracy KIBR z Ministerstwem Finansów oraz Bankiem Światowym.

- Udało nam się przeszkolić blisko 3,5 tys. biegłych rewidentów. Ale to dopiero początek. W najbliższym czasie planujemy kontynuację tego cyklu w oparciu o praktyczne szkolenie z wykorzystaniem oprogramowania stosowanego w badaniach opartych na MSRF - dodaje prezes J. Król.

Nowoczesne oprogramowanie i wzorcowa dokumentacja wkrótce dostępne

Dzięki współpracy samorządu z firmą Datev przedstawiciele zawodu uzyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych umożliwiających prowadzenie badań zgodnie z aktualnymi standardami. To duże udogodnienie szczególnie dla mniejszych podmiotów, które często nie mogą sobie pozwolić na zakup drogich licencji. Planowana jest dalsza współpraca także z innymi dostawcami oprogramowania. Prowadzimy już rozmowy z firmą Caseware oraz U-FIN.

Także z myślą o mniejszych podmiotach audytorskich KIBR zaplanował udostępnienie wzorcowej dokumentacji badania sprawozdania finansowego zgodnie z MSRF. Ważne, że dokumentacja ma być dostępna w wersji elektronicznej, a także w tradycyjnej wersji papierowej. Prowadzone są już rozmowy ze Szkockim Instytutem Biegłych Rewidentów na temat zakupu licencji na ich dokumentację.

- Pracujemy nad tym, żeby materiał był dostępny dla biegłych rewidentów jak najszybciej - zaznacza prezes KRBR.

Monitor Księgowego – prenumerata

Nowy projekt konsultacji

Również dzięki środkom z grantu udało się na początku grudnia ubiegłego roku - w ramach Biura KIBR - uruchomić pilotażowy projekt konsultacji. Biegli mogą zwracać się do ekspertów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, doświadczonych w stosowaniu nowych standardów z pytaniami o zagadnienia związane z wdrażaniem MSFR.

Każdy biegły rewident ma możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem biegłych rewidentów. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania odpowiedzieliśmy na blisko sto zapytań. To dobry wynik i wymierna korzyść dla biegłych. Pojawiają się nawet postulaty poszerzenia konsultacji także o inne zagadnienia - mówi Justyna Sułkiewicz, konsultant Banku Światowego i koordynatorka projektu.

Kolejne projekty na horyzoncie - Platforma Wiedzy i Doskonalenia Zawodowego

Sukces pilotażu konsultacji zachęcił do dalszych działań. W najbliższym czasie powstanie Internetowa Platforma Wiedzy i Doskonalenia Zawodowego Biegłych Rewidentów oraz Kandydatów na Biegłych Rewidentów. W zamyśle będzie to narzędzie umożliwiające KIBR prowadzenie szkoleń e-learningowych, wideokonferencji, moderowania forum dyskusyjnego czy zarządzania konferencjami. Biegli rewidenci znajdą na platformie wersje demonstracyjne oprogramowania do badania, wspomnianą dokumentację roboczą czy interaktywny słownik pojęć z dziedziny rewizji finansowej.

Platforma będzie połączona z Konsultacjami KIBR oraz bazą wiedzy, w której będą dostępne m.in. zanonimizowane odpowiedzi na zadawane najczęściej przez biegłych rewidentów pytania oraz akty prawne dotyczące zawodu. Wypracowano już wstępną koncepcję projektu.

- Teraz czekamy aż Bank Światowy ogłosi przetarg na dostawcę niezbędnego oprogramowania - mówi Józef Król.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Narzędzia księgowego

reklama

PRACA DLA KSIĘGOWYCH

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »