REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są fundusze na rozwój. KIBR podnosi kompetencje biegłych rewidentów

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Są fundusze na rozwój. KIBR podnosi kompetencje biegłych rewidentów
Są fundusze na rozwój. KIBR podnosi kompetencje biegłych rewidentów

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów korzysta z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Tysiące biegłych rewidentów podniosło swoje kompetencje i dostosowało je do coraz bardziej wymagającego rynku. W naszym zasięgu są jeszcze większe środki. Skorzysta na tym całe środowisko, a zwłaszcza mniejsze podmioty - mówi Józef Król.

Potrzeba rozwoju kompetencji branżowych wynika z konieczności dostosowania się do realiów stale zmieniającego się rynku i otoczenia. Biegli rewidenci muszą reagować na zmieniające się oczekiwania klientów. - Osiągnięcie tych celów będzie możliwe dzięki wzmocnieniu zarówno Izby jak i całej profesji. Dlatego od czterech lat wdrażamy liczne projekty, podnoszące kompetencje i konkurencyjność biegłych rewidentów. To rola samorządu - wyjaśnia Józef Król, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zrealizowane i toczące się projekty, to wymierne liczby i efekty. Izbie udało się w tym czasie wyszkolić ponad 4 tysiące biegłych rewidentów z międzynarodowych standardów rewizji finansowej i międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. KIBR - wzorem dużych firm audytorskich - utworzył bezpłatny dział konsultacji, z którego skorzystało już ponad 100 biegłych rewidentów. Odbywają się seminaria i konferencje dla środowiska. Rozpoczęła się też realizacja ważnych dla rozwoju i przyszłości profesji branży projektów - platformy edukacyjnej i kampanii wizerunkowej.

Ułatwiamy przejście na MSRF

REKLAMA

Jednym z priorytetów Izby były działania mające na celu przygotowanie polskich biegłych rewidentów do pracy według międzynarodowych standardów badania. Są na to niecałe trzy lata. Dlatego już w 2011 r. rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących przyjęcia i wdrożenia MSRF, organizowanych w ramach współpracy KIBR z Ministerstwem Finansów oraz Bankiem Światowym.

- Udało nam się przeszkolić blisko 3,5 tys. biegłych rewidentów. Ale to dopiero początek. W najbliższym czasie planujemy kontynuację tego cyklu w oparciu o praktyczne szkolenie z wykorzystaniem oprogramowania stosowanego w badaniach opartych na MSRF - dodaje prezes J. Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesne oprogramowanie i wzorcowa dokumentacja wkrótce dostępne

Dzięki współpracy samorządu z firmą Datev przedstawiciele zawodu uzyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych umożliwiających prowadzenie badań zgodnie z aktualnymi standardami. To duże udogodnienie szczególnie dla mniejszych podmiotów, które często nie mogą sobie pozwolić na zakup drogich licencji. Planowana jest dalsza współpraca także z innymi dostawcami oprogramowania. Prowadzimy już rozmowy z firmą Caseware oraz U-FIN.

Także z myślą o mniejszych podmiotach audytorskich KIBR zaplanował udostępnienie wzorcowej dokumentacji badania sprawozdania finansowego zgodnie z MSRF. Ważne, że dokumentacja ma być dostępna w wersji elektronicznej, a także w tradycyjnej wersji papierowej. Prowadzone są już rozmowy ze Szkockim Instytutem Biegłych Rewidentów na temat zakupu licencji na ich dokumentację.

- Pracujemy nad tym, żeby materiał był dostępny dla biegłych rewidentów jak najszybciej - zaznacza prezes KRBR.

Monitor Księgowego – prenumerata

Nowy projekt konsultacji

REKLAMA

Również dzięki środkom z grantu udało się na początku grudnia ubiegłego roku - w ramach Biura KIBR - uruchomić pilotażowy projekt konsultacji. Biegli mogą zwracać się do ekspertów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, doświadczonych w stosowaniu nowych standardów z pytaniami o zagadnienia związane z wdrażaniem MSFR.

Każdy biegły rewident ma możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem biegłych rewidentów. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania odpowiedzieliśmy na blisko sto zapytań. To dobry wynik i wymierna korzyść dla biegłych. Pojawiają się nawet postulaty poszerzenia konsultacji także o inne zagadnienia - mówi Justyna Sułkiewicz, konsultant Banku Światowego i koordynatorka projektu.

Kolejne projekty na horyzoncie - Platforma Wiedzy i Doskonalenia Zawodowego

Sukces pilotażu konsultacji zachęcił do dalszych działań. W najbliższym czasie powstanie Internetowa Platforma Wiedzy i Doskonalenia Zawodowego Biegłych Rewidentów oraz Kandydatów na Biegłych Rewidentów. W zamyśle będzie to narzędzie umożliwiające KIBR prowadzenie szkoleń e-learningowych, wideokonferencji, moderowania forum dyskusyjnego czy zarządzania konferencjami. Biegli rewidenci znajdą na platformie wersje demonstracyjne oprogramowania do badania, wspomnianą dokumentację roboczą czy interaktywny słownik pojęć z dziedziny rewizji finansowej.

Platforma będzie połączona z Konsultacjami KIBR oraz bazą wiedzy, w której będą dostępne m.in. zanonimizowane odpowiedzi na zadawane najczęściej przez biegłych rewidentów pytania oraz akty prawne dotyczące zawodu. Wypracowano już wstępną koncepcję projektu.

- Teraz czekamy aż Bank Światowy ogłosi przetarg na dostawcę niezbędnego oprogramowania - mówi Józef Król.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia


Potrzebna promocja zawodu biegłego rewidenta

W ramach grantu szwajcarskiego KIBR przeprowadzi też kampanię wizerunkową i informacyjną. Projekt skierowany jest do dwóch grup odbiorców

- Po pierwsze chcemy pomóc biegłym rewidentom być bardziej konkurencyjnymi. Planujemy m.in. stworzenie dla członków samorządu wzorców stron internetowych oraz przeprowadzenie szkoleń wizerunkowych dla środowiska, w tym z autoprezentacji, prowadzenia negocjacji z klientem, tożsamości wizerunkowej - zapowiada prezes J. Król.

Druga grupa odbiorców kampanii to kandydaci na biegłych rewidentów i środowisko biznesowe. KIBR chce rozwijać wiedzę studentów na temat zawodu biegłego rewidenta oraz wzmocnić wizerunek profesji jako prestiżowej i przyszłościowej dla młodych ludzi. Wybór adresatów programu nie jest przypadkowy. Na uczelniach ekonomicznych studiuje przyszła kadra menedżerska oraz potencjalni kandydaci do zawodu biegłego rewidenta.

- Dużo udało się zrobić, liczymy na to, że najbliższy czas pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał programu - podsumowuje Józef Król.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

REKLAMA

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA