| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > Biegli rewidenci mogą korzystać z polskiej wersji przewodnika IFAC po usłudze przeglądu

Biegli rewidenci mogą korzystać z polskiej wersji przewodnika IFAC po usłudze przeglądu

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zapewniła tłumaczenie i udostępniła biegłym rewidentom polską wersję przewodnika IFAC po przeprowadzaniu usługi przeglądu. W 2016 roku dostępne powinno być też tłumaczenie podręcznika stosowania standardu kompilacji.

Najważniejszym zadaniem przewodnika po usłudze przeglądu jest pomoc organizacjom członkowskim IFAC oraz podmiotom należącym do tych organizacji, w szczególności małym i średnim firmom audytorskim, we wdrożeniu Międzynarodowego Standardu Usług Przeglądu 2400. - To wsparcie szczególnie dla małych i średnich firm audytorskich, które w swojej ofercie proponują alternatywę do badania - podkreśla Krzysztof Burnos, prezes KRBR.

Publikacja pomocna biegłym

Praktycy mogą korzystać z przewodnika w celu uzyskania lepszego zrozumienia usługi przeglądu. Przewodnik został skonstruowany tak, by odzwierciedlać najważniejsze kroki podejmowane przy przeprowadzaniu usługi. Zawiera wyjaśnienia i przykłady. W załącznikach można znaleźć też najważniejsze listy kontrolne oraz formularze, które praktycy mogą adaptować do wymogów i okoliczności zachodzących w ich systemach prawnych.

- Dużą zaletą przewodnika jest to, że zawiera także pomysły, które mogą pomóc biegłym rewidentom w propagowaniu usług przeglądu wśród obecnych i przyszłych klientów – wyjaśnia Krzysztof Burnos. A to jest szczególnie ważne dla małych i średnich firm audytorskich. Tendencja do zwalniania z obowiązku badania sprawozdań finansowych w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz rosnący popyt na mniej kosztowne usługi atestacyjne to szansa na rozwój rynku dla usługi przeglądu. Ograniczony i mniej kosztowny charakter usługi pozwala proponować małym i średnim przedsiębiorstwom atrakcyjną opcję w przypadkach, gdy badanie sprawozdania nie jest wymagane.

Krzysztof Burnos jednocześnie zaznacza jednak, że przewodnik nie powinien zastępować lektury samego standardu, lecz raczej ją uzupełniać. Przygotowany został, aby wspierać praktyków we wdrażaniu w życie Międzynarodowego Standardu Usług Przeglądu, nie stanowi jednak substytutu samego standardu. Praktycy zawsze powinni pamiętać o stosowaniu zawodowego osądu oraz uwzględniać fakty i okoliczności dotyczące każdej indywidualnej usługi przeglądu.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Polska wersja już w przyszłym roku

Przewodnik wydał w 2013 roku Komitet Małych i Średnich Firm Audytorskich Międzynarodowej Federacji Księgowych. We wrześniu IFAC opublikował podręcznik stosowania standardu kompilacji. KIBR planuje przetłumaczyć go na język polski. Biegli rewidenci z polskiej wersji będą mogli korzystać zapewne już w 2016 roku.

Przewodnik dostępny jest na stronie www.kibr.org.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »