REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów - ważne zmiany w 2015 roku

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Ważne zmiany w zasadach doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów za 2015 rok
Ważne zmiany w zasadach doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów za 2015 rok

REKLAMA

REKLAMA

Trzyletni okres rozliczeniowy, możliwość samokształcenia, nowe obowiązki dokumentacyjne i zrównanie obowiązków dla biegłych rewidentów wykonujących zawód i niewykonujących go – to główne zmiany w zasadach odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Komisja ds. szkoleń przygotowała praktyczny przewodnik po zmianach.

Trzyletni okres rozliczeniowy dla wszystkich

Od 1 stycznia 2015 roku wszystkich biegłych rewidentów obowiązuje trzyletni okres rozliczeniowy w miejsce rocznego. W tym czasie są zobowiązani odbyć 120 godzin lekcyjnych obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Zrównywano tym samym obowiązki dla biegłych wykonujących zawód i niewykonujących go. Obowiązuje zasada proporcjonalności. To znaczy, że na każdy rok okresu rozliczeniowego przypada 40 godzin obligatoryjnego doskonalenia. Wprowadzono także minimalną roczną liczbę godzin szkoleniowych. Każdy biegły rewident będzie musiał w roku kalendarzowym odbyć minimum 24 godziny szkoleń.

Część szkoleń można zaliczyć samokształceniem

Nowe przepisy umożliwiły biegłym rewidentom odbywanie części obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w ramach tzw. samokształcenia. Jest to działanie edukacyjne, które w ocenie biegłego rewidenta przyczynia się do rozwoju jego umiejętności zawodowych. Może to być udział w konferencjach, w studiach podyplomowych, dodatkowych kursach, warsztatach, szkoleniach, ale też praca dydaktyczno-naukowa czy prowadzenie wykładów. Biegły rewident w trzyletnim okresie rozliczeniowym może odbyć maksymalnie 48 godzin samokształcenia w ramach obowiązkowych 120 godzin lekcyjnych obligatoryjnego doskonalenia zawodowego i nie więcej niż osiem godzin samokształcenia w ramach rocznej minimalnej liczby obowiązkowych szkoleń wynoszącej 24 godziny lekcyjne. Odbycie samokształcenia zawodowego biegły rewident potwierdza złożonym przez siebie oświadczeniem.

Pobierz: przewodnik po zmianach

Biegły musi przechowywać dokumentację ze szkolenia

Biegły rewident jest zobowiązany przechowywać dokumentację potwierdzającą odbycie szkolenia przez okres sześciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odbył. Na wezwanie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów biegły rewident jest zobowiązany okazać dokumentację w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Nie ma potrzeby przesyłania do Biura KIBR zaświadczeń o odbytych szkoleniach bez konkretnego wezwania KRBR. Zasady dotyczą także zaświadczeń dotyczących samokształcenia. Należy jednak pamiętać, że jeśli samokształcenie ma zaliczyć część rocznej minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, to biegły rewident powinien dostarczyć do KIBR oświadczenie do końca roku, w którym chce zaliczyć to szkolenie.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Ustawa deregulacyjna zmieniła zasady szkoleń

Zmiany w odbywaniu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego są związane z wejściem w życie postanowień ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych wraz z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 listopada 2014 r.

Więcej o zmianach w zasadach odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego znajdą Państwo w informatorze Komisji ds. szkoleń oraz na stronie www.kibr.org.pl/pl/szkolenia

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Gotówka będzie zakazana, sprzeciwy tylko przesunęły w czasie wprowadzenie ograniczeń. Jakie limity i od kiedy

Polski rząd i Sejm posłuchał sprzeciwu Polaków i w 2023 roku odwołał uchwalone wcześniej prawo ograniczające stosowanie gotówki w obrocie gospodarczym, w tym odnoszące się do transakcji zawieranych przez konsumentów i prywatne osoby. Na nic to się zdało, bo takie ograniczenia, dotyczące krajów Unii Europejskiej, uchwalił właśnie Parlament Europejski.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA