| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Biegli rewidenci > KIBR rozmawia o rozwiązaniach regulacyjnych dla biegłych rewidentów seniorów

KIBR rozmawia o rozwiązaniach regulacyjnych dla biegłych rewidentów seniorów

Prezes KRBR spotkał się z posłanką Małgorzatą Zwiercan, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w sprawie odpowiedniego rozwiązania regulacyjnego umożliwiającego zachowanie biegłych rewidentów seniorów w społeczności audytorów. Spośród 7 tys. polskich biegłych rewidentów aż 3,3 tys. jest w wieku powyżej 60 lat.

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w trakcie spotkania z przewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej zwrócił uwagę na problem braku uregulowania kwestii biegłych rewidentów stale niewykonujących zawodu.

Rozwiązania prawne obowiązujące od lat wymuszają na wszystkich biegłych rewidentach uczestnictwo w obligatoryjnych szkoleniach, także tych którzy z aktywności zawodowej zrezygnowali i nie wykonują zawodu. Grupę biegłych rewidentów nie wykonujących zawodu stanowią właśnie osoby w wieku senioralnym.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Obecnie, zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o biegłych rewidentach samorząd biegłych rewidentów zmuszany jest do karania swoich członków-seniorów za brak szkoleń zawodowych albo karą finansową albo wykreśleniem ze społeczności biegłych rewidentów. Pozbawienie członkostwa wiąże się z utratą uprawnienia do posługiwania się tytułem biegłego rewidenta, na który pracowali całe swoje życie zawodowe.

– Taki stan rzeczy przeczy zasadom szacunku dla obywateli-seniorów, którzy całe swoje życie poświęcili pracy na rzecz kraju a także budowania społecznych więzi ponadpokoleniowych – mówi Krzysztof Burnos i dodaje, że samorząd chce rozmawiać na temat odpowiedniego rozwiązania regulacyjnego umożliwiającego zachowanie seniorów w społeczności biegłych rewidentów.

Zdaniem Prezesa KRBR najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawowe utworzenie rejestru biegłych rewidentów seniorów bez prawa do wykonywania zawodu. Osoby wpisane do takiego rejestru byłyby zwolnione z obowiązkowego szkolenia zawodowego.

– Dzięki temu ich wieloletni udział w pracy i życiu zawodowym byłby doceniony – wyjaśnia.

Dlatego KIBR zabiegał o spotkanie z przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

– Spotkaliśmy się ze zrozumieniem problemu ze strony pani Przewodniczącej i zapewnieniem, że będą toczone na ten temat rozmowy w ramach Komisji – powiedział po spotkaniu prezes Burnos.

Komisja Polityki Senioralnej została powołana przez Sejm 9 maja 2014 roku żeby zajmować się kształtowaniem polityki państwa wobec osób starszych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »