| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Doradcy podatkowi > Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

Zawód doradcy podatkowego jest zawodem zaufania publicznego, wprowadzony został ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Obecnie wykonywany jest przez około 9 tys. osób (według rejestru prowadzonego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych) i cieszy się coraz większą popularnością.

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca zmiany w zakresie zawodu doradcy podatkowego (np. skrócenie okresu praktyki do 6 miesięcy) - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r.

Na mocy ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, znowelizowana została również ustawa o doradztwie podatkowym. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy.

Najistotniejszą zmianą wynikającą z ustawy deregulacyjnej jest zmiana treści art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Następujące czynności:

  1. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (np. pkpir) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz
  2. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

może od 10 sierpnia 2014 r. (data wejścia w życie omawianej nowelizacji) wykonywać każda zainteresowana osoba. Ustawa nie wprowadza żadnych wymogów co do tych osób.

Natomiast podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami (pkt 1) oraz
  2. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie

pozostały nadal jedynie osoby fizyczne, wpisane na listę doradców podatkowych oraz adwokaci i radcowie prawni.

Ponadto zmiana ustawy o doradztwie podatkowym zlikwidowała ograniczenia częstotliwości przystępowania do poprawkowego egzaminu na doradcę podatkowego. Kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu nie będzie musiał zachować trzymiesięcznego odstępu czasu pomiędzy dniem niezdania egzaminu, a dniem kolejnego terminu egzaminu. Kandydaci na doradców podatkowych będą mieli obecnie więcej możliwości poprawiania egzaminu a także większą swobodę w wyborze terminów kolejnych egzaminów.

Nowelizacja wprowadziła również skrócony czas trwania praktyk - 6 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

PRACA DLA KSIĘGOWYCH

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »