| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Doradcy podatkowi > Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Dla doradcy podatkowego, prowadzącego działalność w zakresie usług doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zatem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:

- faktycznego poniesienia wydatku,

- istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,

- braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy o PIT,

- odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

Przy czym obowiązek wskazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

W związku z tym, w celu stwierdzenia czy wydatki poniesione przez doradcę podatkowego na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

- czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady ma charakter osobisty.

Jeżeli więc doradca podatkowy, świadczący usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, nie może wykonywać swojego zawodu bez aktualnej wiedzy na temat przepisów prawa i wykładni prawa podatkowego - w związku z tym musi dokonywać zakupu książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego. Wówczas wydatki z tego tytułu będą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »