| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Doradcy podatkowi > Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Dla doradcy podatkowego, prowadzącego działalność w zakresie usług doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zatem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:

- faktycznego poniesienia wydatku,

- istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,

- braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy o PIT,

- odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

Przy czym obowiązek wskazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

W związku z tym, w celu stwierdzenia czy wydatki poniesione przez doradcę podatkowego na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

- czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady ma charakter osobisty.

Jeżeli więc doradca podatkowy, świadczący usługi z zakresu doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, nie może wykonywać swojego zawodu bez aktualnej wiedzy na temat przepisów prawa i wykładni prawa podatkowego - w związku z tym musi dokonywać zakupu książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego. Wówczas wydatki z tego tytułu będą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »