| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowi > Dokumenty wymagane do ubiegania się o certyfikat księgowy

Dokumenty wymagane do ubiegania się o certyfikat księgowy

Osoby zainteresowane usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, w stanie prawnym obowiązującym przed 10 sierpnia 2014 r. (czyli do czasu wejścia w życie ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych), musiały uzyskać certyfikat księgowy, względnie uzyskać wpis do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, aby móc:

Nie uznaje się natomiast za prowadzenie ksiąg rachunkowych w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, ponieważ jest to forma ewidencji podatkowej.

Okres wymaganej praktyki jest zróżnicowany, uzależniony jest on od poziomu wykształcenia osób ubiegających się o certyfikat księgowego:

1. osoby posiadające wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym muszą odbyć trzyletnią praktykę w księgowości

2. osoby posiadające wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne, które ponadto ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości muszą także odbyć trzyletnią praktykę w księgowości,

3. co najmniej dwuletnią praktyką w księgowości muszą się wykazać osoby z wykształceniem średnim, jednak dodatkowo, by uzyskać certyfikat księgowy, muszą one złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin.

Zamiast oryginałów wszystkich wyżej wskazanych dokumentów, wymaganych by uzyskać certyfikat księgowy, można składać także kopie urzędowo poświadczone (poświadczone przez notariusza lub podmiot, które je wystawił). Dokumenty należy złożyć w Departamencie Rachunkowości Ministerstwa Finansów znajdującego się na ul. Świętokrzyska 12 w Warszawie 00-916.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »