| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowi > Stanowisko głównego księgowego w jednostce budżetowej - wymagania

Stanowisko głównego księgowego w jednostce budżetowej - wymagania

Jakie wymogi musi spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko głównego księgowego w jednostce budżetowej? Jakie wykształcenie musi posiadać oraz jaki wymiar praktyki zawodowej jest konieczny?

- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym, lub

- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub

- sporządzanie sprawozdań finansowych, lub

- badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.

Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Wspomniana nowelizacji ustawy o rachunkowości dokonała zmian w zakresie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym likwidacji procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów.

W efekcie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może obecnie wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie była karana za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko  wiarygodności dokumentów, mieniu,  obrotowi gospodarczemu,  obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi czy za przestępstwo skarbowe.

Ze zmianami w ustawie o rachunkowości ma wiązać się także modyfikacja przepisów ustawy o finansach publicznych dotyczących zawodu głównego księgowego. Zmiany te mają mieć jednak wyłącznie charakter dostosowawczy wynikający z rezygnacji z wymogu posiadania certyfikatu przez osoby wykonujące zawód usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »