Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Samorządu i Administracji Logo
Nr 215/2024 czwartek, 28 marca 2024 r.

Od 2025 r. duże zmiany w zbiórce i recyklingu odpadów

 
Od 2025 roku konsumentów, ale też samorządy i przedsiębiorców czekają duże zmiany dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu poszczególnych grup odpadów, w tym m.in. wdrożenie systemu kaucyjnego. Klienci końcowi będą musieli znacząco zmienić swoje nawyki. – System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że będzie musiał wrócić do sklepu i oddać puszkę po wypitym napoju, aby otrzymać kaucję, którą wcześniej zapłacił – mówi Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group. Jak wskazuje, samorządy i przedsiębiorcy będą musieli ponieść nieco większy wysiłek, w tym kosztowy i organizacyjny, ale dalsze odwlekanie wdrożenia nowych przepisów nie ma już sensu. – Wiemy, że to jest jedyny słuszny kierunek i nie ma potrzeby tego dalej przedłużać – ocenia ekspert.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zmiany w potrąceniach od wynagrodzeń i zasiłków już obowiązują

 
25 marca weszły w życie zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które mają znaczący wpływ na wykonywanie przez pracodawców obowiązków w zakresie dokonywania potrąceń z wynagrodzeń pracowników. Istotną zmianą jest rozszerzenie obowiązku dokonywania potrąceń o zasiłki z FUS. Organy egzekucyjne mogą już wystawiać jedno zajęcie administracyjne, które obejmie zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane dłużnikowi przez pracodawcę.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Podwyżki uposażeń dla służb mundurowych - opublikowano nowele rozporządzeń

 
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowele rozporządzeń ws. podwyżek w służbach podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Publikacja znowelizowanych rozporządzeń umożliwi wypłatę funkcjonariuszom Policji, PSP, SG i SOP obiecanych 20 proc. podwyżek uposażeń.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Rząd przyjął projekt w sprawie dodatków do wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych

 
W dniu 26 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przewiduje dofinansowanie do wynagrodzeń osób, które pełnią funkcję zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatki przewidziane w programie będą wynosić 1 tys. zł brutto i mają być wypłacane od 1 lipca 2024 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Powołanie zespołu ds. praw i obowiązków ucznia przy ministrze edukacji

 
W Ministerstwie Edukacji Narodowej powstał zespół ekspercki do spraw praw i obowiązków ucznia, który będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia. Zespół zajmie się analizą i oceną przepisów dotyczących praw i obowiązków ucznia, a także wypracuje projekty przepisów ustawowych o prawach i obowiązkach ucznia, o rzeczniku praw ucznia na poziomach: ogólnopolskim, wojewódzkim i szkolnym, wzmocnieniu samorządu uczniowskiego w systemie oświaty.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

W Wielki Piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę

 
Wielki Piątek nie jest ustawowo wolny od pracy, ale tego dnia nie w każdej instytucji załatwimy urzędową sprawę. 29 marca nieczynne będą m.in. wszystkie placówki ZUS, część urzędów skróci pracę do godz. 13. W Wielką Sobotę placówki Poczty Polskiej będą otwarte maksymalnie do godz. 14.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wyjaśnienie RIO dotyczące powołania biegłego rewidenta dla związku celowego gmin

 
Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze udzieliła wyjaśnienia w odpowiedzi na wniosek przewodniczącej zarządu związku celowego gmin, dotyczącego konieczności powołania biegłego rewidenta dla zbadania sprawozdania finansowego.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Gdy gmina uchwali plan miejscowy, musi zapłacić za obniżenie wartości gruntów

 
Obniżenie wartości nieruchomości wskutek wprowadzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma charakter obiektywny i powinno być ustalane zgodnie z faktycznym przeznaczeniem nieruchomości, które obejmuje każdy możliwy sposób jej wykorzystania – a nie tylko ten, który w danym momencie jest realizowany przez właściciela. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 21 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1993/22).
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Czy wójt może podpisać umowę z gminą, w której jest wójtem

 
Czy wójt gminy może aplikować w gminnym projekcie montażu urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii? Jeśli tak, to czy powinien wyłączyć się przy podpisaniu umowy z gminą (w której jest wójtem), czy też może taką umowę podpisać ze swoim zastępcą?
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Niedozwolone finansowanie przez gminę inwestycji z programu „Rozświetlamy Polskę”

 
Finansowanie przez gminę ze środków własnych modernizacji oświetlenia ulicznego w przypadku, gdy właścicielem instalacji jest zakład energetyczny, jest działaniem niezgodnym z prawem – wynika z wyjaśnień RIO w Zielonej Górze. Opinia ma związek z realizacją przez samorządy inwestycji w ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.