Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Monitor prawa pracy i ubezpieczeń :: Logo
 
Newsletter: 22 kwietnia 2024 r.
Porada dnia

Ustawa o sygnalistach jest już w Sejmie
Ustawa o sygnalistach jest już  w Sejmie
Do Sejmu trafiła ustawa o ochronie sygnalistów. Wcześniej 2 kwietnia 2024 r. ustawa została przyjęta przez rząd. Projektowany czas wejścia w życie ustawy to 3 miesiące od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy dodający czynniki reprotoksyczne do katalogu czynników szkodliwych

Rada Ministrów przyjęła 16 kwietnia 2024 r. przygotowaną przez MRPiPS nowelizację art. 222 Kodeksu pracy, która umożliwia zmianę wydanego na jego podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Zmiana ta polega na dodaniu czynników reprotoksycznych do  czynników rakotwórczych i mutagenów w środowisku pracy.

Przeczytaj »
Do Sejmu wraca ustawa o samorządzie gminnym i pracownikach samorządowych

Senat wprowadził 18 kwietnia 2024 r. porządkujące poprawki do ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza  zmiany mające zapewnić ciągłość władzy wykonawczej w gminie,  w sytuacji wygaśnięcia mandatu wójta, poprzez umożliwienie tymczasowego pełnienia tej funkcji przez jego zastępcę.

Przeczytaj »
Senat uchwalił 18 kwietnia 2024 r. nowelizację ustawy dotyczącej świadczenia pieniężnego dla sołtysa

18 kwietnia 2024 r. Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Przyjęte zmiany mają na celu poszerzenie katalogu osób uprawnionych do tego świadczenia.

Przeczytaj »
Osoby niepełnosprawne mogą obniżyć składkę zdrowotną do wysokości podatku – komunikat ZUS

Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą działalność gospodarczą lub korzystają z ulgi na start, mają prawo do obniżenia miesięcznej i rocznej składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek, przy spełnieniu określonych warunków.

Przeczytaj »
Nie można różnicować dodatku motywacyjnego dla nauczycieli

Nieuprawnione jest różnicowanie w regulaminie wynagradzania wysokości dodatku motywacyjnego dla nauczycieli i dla dyrektora szkoły. Rada gminy nie ma również prawa do wskazywania dni i okresów, w których dodatki będą albo nie będą przysługiwały. Takie stanowisko zajął Wojewoda Kujawsko-Pomorski w wystąpieniu nadzorczym nr 19/2024 z 18 marca 2024 r.

Przeczytaj »
Dieta radnego czy przewodniczącego rady może być zmniejszona z powodu niewykonywania obowiązków - wyrok WSA

Wykonywanie przez radnego mandatu nie skutkuje ani nawiązaniem stosunku pracy z gminą, ani nawiązaniem z nim umowy cywilnoprawnej. Radny pełni funkcję społecznie a zatem dieta nie stanowi dla niego wynagrodzenia za pracę. Dieta ma być ekwiwalentem utraconych korzyści jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu. Zasady ustalania w uchwale wysokości diety powinny przewidywać możliwość pomniejszenia określonej miesięcznie kwoty z uwagi na niewykonywanie obowiązków przez radnego. Takie stanowisko zajął WSA w Gdańsku w wyroku 7 marca 2024 r. (sygn. akt III SA/Gd 656/23). 

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.