| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Alimenty dla męża

Alimenty dla męża

Państwo Kowalscy rozwiedli się bez orzekania o winie ze względu na chorobę psychiczną męża. Mąż jak uaktywniała się choroba to bił i wyzywał żonę. Jak zmarła matka byłego męża, która go utrzymywała po rozwodzie to były mąż wystąpił do byłej żony o alimenty w wysokości 500 zł. Była Żona zarabia 1500 zł. i ma na utrzymaniu ich wspólną małoletnią córkę. Kto ma rację?! czy były mąż w takiej sytuacji może chcieć alimenty od byłej żony?!

Odpowiedź:

W przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał przepis art. 60 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (krio), albowiem w orzeczeniu rozwodowym nie orzeczono o winie.

Przepis ten wyjaśnia, że były małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia (czyli wtedy kiedy sąd w ogóle nie orzekał o winie, bądź orzekł, że oboje małżonkowie są winni rozwodu) i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka alimentów.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego powinna być ustalona przy uwzględnieniu możliwości zarobkowych i majątkowych tego małżonka, który będzie płacił oraz przy uwzględnieniu tzw. usprawiedliwionych potrzeb drugiego małżonka, czyli podstawowych kosztów jego życia.

Zobacz: Gdzie wnieść pozew o alimenty?

Należy także wyjaśnić, że rozwiedziony małżonek znajduje się w niedostatku wtedy, gdy własnymi siłami, czyli w zakresie swoich możliwości psychofizycznych nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części.

W naszej sytuacji należy ocenić, że Pan Kowalski jest w niedostatku i faktycznie nie jest w stanie zaspokoić swych potrzeb nie z powodu jego lenistwa, lecz z powodu choroby psychicznej. Zatem co do zasady mógłby się ubiegać o alimenty od byłej żony. Niemniej była żona utrzymuje samotnie córkę i po uwzględnieniu prawdopodobnych kosztów jej życia nie ma wystarczających możliwości zarobkowych i majątkowych, by płacić alimenty.

Podsumowując, gdyby była Pani Kowalska zarabiała znacznie więcej to Pan Kowalski mógłby od niej dochodzić alimentów.

Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość alimentów powinna być ustalona przy uwzględnieniu możliwości zarobkowych i majątkowych tego małżonka, który będzie płacił oraz przy uwzględnieniu usprawiedliwionych potrzeb drugiego małżonka.
Wysokość alimentów powinna być ustalona przy uwzględnieniu możliwości zarobkowych i majątkowych tego małżonka, który będzie płacił oraz przy uwzględnieniu usprawiedliwionych potrzeb drugiego małżonka.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK