| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?

Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?

Czy po rozwodzie mogę domagać się, aby rozwiedziony małżonek płacił mi alimenty?

Tak

Prawo do alimentów ma rozwiedziony małżonek, ale tylko wówczas, gdy nie został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, bądź też sąd uznał, że rozkład pożycia nastąpił wyłącznie z winy drugiego małżonka.

Aby otrzymać alimenty, małżonek, który nie został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, powinien jeszcze dodatkowo udowodnić, że znajduje się w niedostatku. W dodatku obowiązek płacenia mu alimentów przez drugiego małżonka wygasa po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, sąd na żądanie uprawnionego może ten termin przedłużyć.

Zobacz: Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

Natomiast na innych zasadach może domagać się alimentów małżonek niewinny od małżonka uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Nie musi on udowadniać, że znajduje się w niedostatku. Wystarczy, że wykaże, że rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie się jego sytuacji materialnej. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi niewinnemu nie wygasa.

Jeżeli rozwiedziony małżonek pobierający alimenty zawrze nowe małżeństwo, to wówczas jego poprzedni małżonek ma prawo zaprzestać wypłacania alimentów. Obowiązek alimentacyjny w tej sytuacji wygaśnie, bez względu na to, czy uprawniony małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, czy też został uznany za niewinnego.

Natomiast małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie ma prawa do alimentów od drugiego małżonka.

Zobacz: Alimenty między małżonkami

Podstawa prawna: Art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK