| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Ze względu na stosowanie w przypadku separacji rozwiązań prawnych dotyczących rozwodu, kwestie alimentów pomiędzy małżonkami znajdującymi się w separacji należy rozpatrywać tak jak, w przypadku rozwiedzionych małżonków.

Kwestią zasadniczą jeśli chodzi o alimenty w czasie separacji jest wina lub brak winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

 Przesłanki obowiązku alimentacyjnego

Przesłanką obowiązku alimentacyjnego w przypadku, gdy orzeczono separację, bez wskazania wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, jest niedostatek małżonka. Po stronie zobowiązanego możliwości zarobkowo – finansowe. W przypadku braku winy w procesie o separację, alimentów może żądać:

  • małżonek winny wobec drugiego winnego małżonka,
  • małżonek niewinny wobec drugiego niewinnego małżonka.

Zobacz: Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Natomiast w sytuacji, kiedy jeden z małżonków został przez sąd uznanym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, kwestia obowiązku alimentacyjnego kształtuje się inaczej. Małżonek uprawniony do alimentów, nie musi udowadniać, że znajduje się w niedostatku, wystarczy, aby orzeczenie separacji pociągnęło za sobą znaczne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego.

W przypadku obowiązku alimentacyjnego w trakcie separacji, nie ma zastosowania przepis mówiący o wygaśnięciu obowiązku w razie zawarcia nowego związku małżeńskiego. Dzieje się tak, ponieważ separacja nie powoduje ustania małżeństwa. Małżonkowie nie mogą więc zawrzeć nowego związku.

Wzajemna pomoc

Małżonkowie pozostający w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać, jeśli wymagają tego względy słuszności. Obowiązek ten polega przede wszystkim na pomocy materialnej. Ponadto małżonkowie muszą wzajemnie wsparć się psychicznie. Obowiązku wzajemnej pomoc nie należy utożsamiać z obowiązkiem alimentacyjnym.

Na przykład nieuleczalnie chory małżonek, który nie zawinił rozkładowi pożycia, ma prawo oczekiwać odwiedzin drugiego małżonka, mimo że sąd orzekł między nimi separację.

Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK