| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Czy od alimentów musimy zapłacić podatek?

Czy od alimentów musimy zapłacić podatek?

Podatek od alimentów powinniśmy zapłacić wówczas, gdy są one faktycznie otrzymane. Jednak prawo przewiduje tu kilka wyjątków.

Obowiązek alimentacyjny – pojęcie i zakres

Obowiązek alimentacyjny to, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, określając jednocześnie krąg osób, których dotyczy. Ogólna zasada wskazuje, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Zasady opodatkowania alimentów, zwolnienia przedmiotowe

Z podatkowego punktu wypłacone alimenty podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł na zasadzie kasowej, tj. wówczas, gdy są faktycznie otrzymane.

Ustawa o dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wprowadza w art. 21 ust. 1 pkt 127 zwolnienie przedmiotowe w zakresie alimentów.

Alimenty na rzecz dzieci

I tak, zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Podkreślenia wymaga fakt, że  przepisy nie różnicują skutków podatkowych w zależności od tego, czy obowiązek alimentacyjny wobec dzieci został nałożony w orzeczeniu sądowym, czy też alimenty płacone są przez zobowiązanego bez wyroku sądowego. Wypłacone alimenty podlegają w każdym przypadku nielimitowanemu zwolnieniu z opodatkowania.

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Alimenty na rzecz innych osób

Odmienne zasady opodatkowania dotyczą alimentów na rzecz osób innych niż dzieci. Tutaj zwolnienie jest po pierwsze limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł i przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego bądź ugody stron zawartej przed sądem.

Oba wyżej wymienione warunki muszą być spełnione kumulatywnie.

Należy podkreślić, że jeżeli osoba uprawniona do alimentów otrzymuje w jednym miesiącu alimenty należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości nieprzekraczającej 700 zł miesięcznie, to przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu. Nie jest istotna kwota wypłacana w danym miesiącu, ale miesięczna kwota zasądzonych alimentów.

Alimenty na rzecz osób innych niż dzieci, wypłacane powyżej limitu 700 zł za miesiąc, jako że nie są zwolnione z podatku, powinny być doliczone w zeznaniu rocznym do pozostałych przychodów i opodatkowane według skali.

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »