| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Dorosłe dzieci bez alimentów

Dorosłe dzieci bez alimentów

Nowelizacja kodeksu rodzinnego, która weszła w życie 13 czerwca br. pozwala rodzicom na uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.

Dodana norma

Zmiana kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w tym zakresie wynika z nowelizacji art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W jego pierwotnym brzmieniu, rodzice zobowiązani byli do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Oznaczało to, że ewentualne świadczenia alimentacyjne na rzecz dziecka (np. zasądzone w wyroku rozwodowym) z jednej strony nie ustawały wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, z drugiej mogły trwać teoretycznie do końca jego życia – jeśli nie było w stanie się utrzymać, nawet działając celowo (np. nie podejmując pracy mimo takiej możliwości).

Zobacz też: Od czego zależy wysokość alimentów?

Nowy przepis

Do artykułu 133 dodano § 3, z którego wynika, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Powyższa norma jest odpowiedzią na istniejący problem społeczny, w którym dorosłe osoby (uprawnione do alimentów) – nie podejmują pracy mimo takiej możliwości.
Norma przepisu jest jednak bardzo ocenna (sąd musi stwierdzić czy dana osoba nie dokłada starań – oraz czy wynika to z jego winy czy nie) – stąd ciężko ocenić jak kształtować się będzie orzecznictwo.

Zobacz: Forum prawne

Skutek nowelizacji

Nowelizacja nie pozbawia wszystkich pełnoletnich dzieci prawa do alimentów – tworzy jednak narzędzie po stronie rodziców do zrzucenia z siebie ciężaru utrzymania dzieci, które mogłyby się same utrzymać, a z różnych przyczyn nie podejmują w tym kierunku wystarczających działań.

Rodzic, który uzna, że jego dziecko powinno (i może) się usamodzielnić, powinien złożyć powództwo o zniesienie alimentów do sądu rodzinnego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do otrzymywania alimentów). W powództwie należy wykazać wszystkie okoliczności wskazujące na możliwość podjęcia pracy i samodzielnego utrzymania dziecka (wskazując jego wiek, wykształcenie, stan zdrowia itp.)- oraz opisać jego dotychczasowy tryb życia.

Rodzice mogą uchylić się od płacenia alimentów również wtedy jeśli wykażą, że są one połączone ze zbyt dużym uszczerbkiem (majątkowym i osobistym).

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »