| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Alimenty od ojca Włocha

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

Następnie decyzja o uznaniu egzekucyjności wyroku zagranicznego wraz z wyrokiem musi zostać doręczona drogą urzędową do strony przeciwnej, która będzie miała miesiąc czasu od dnia doręczenia na wniesienie ewentualnego sprzeciwu (tylko z powodów formalnych, włoski Sąd Apelacyjny nie może wchodzić w meritum decyzji polskiego Sądu).

Po pozytywnym zakończeniu etapu uznawania wyroku, będzie mogła Pani rozpocząć procedurę egzekucyjną, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, we Włoszech przeciwko  ex mężowi. Na tym etapie działań również musi być Pani reprezentowana przez włoskiego adwokata (najlepiej wybrać go blisko miejsca egzekucji, dlatego że wtedy nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów umiejscowienia tzn. drugiego adwokata, który stanowi punkt odniesienia do korespondencji).

Tylko w przypadku, gdy Pani dochód nie przekracza € 10.628,16 w skali rocznej, może Pani w kompetentnej Radzie Adwokackiej złożyć wniosek o przyznanie adwokata, którego koszt pokryje państwo włoskie (tzw. gratuito patrocinio).

Inną drogą, tym razem na gruncie prawa karnego, którą może Pani podjąć i której celem jest ukaranie Pani ex męża i ojca Pani dziecka za niedotrzymywanie płacenia alimentów (ale która nie prowadzi bezpośrednio do zmuszenia strony przeciwnej do spłaty zobowiązania), a do której nie jest Pani potrzebne przedstawicielstwo adwokata jest osobiste złożenie na jakimkolwiek posterunku karabinierów lub też do włoskiej Prokuratury oświadczenia o popełnieniu przestępstwa (denuncia – querela ex art. 570 c.p.- 336 c.p.p.) przez Pani ex męża/ojca Pani dziecka.

W myśl art. 570 c.p. zachowanie  przez Panią opisane tzn. nie wywiązywanie się z obowiązku łożenia na dziecko jest przestępstwem ściganym i karanym przez włoski system sądowy.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź była dla Pani dostatecznie wyczerpująca i życzę powodzenia

Odpowiedzi udzieliła mgr pr. Agnieszka Janusz

Zobacz również: Jak uzyskać rozwód we Włoszech?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK