| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów. Informacje o komornikach można znaleźć na stronie sądu, w którym został wydany wyrok alimentacyjny. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika.

Jeśli egzekucja komornicza nie przynosi rezultatów, a świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, to zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym można wystąpić o alimenty na dziecko względem najbliższej rodziny dziecka (np. rodziców lub rodzeństwa).

Zobacz również: Kiedy alimenty płacą dziadkowie i rodzeństwo

Niealimentacja jako przestępstwo

Za uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 209 ustawy Kodeks karny.

Zgodnie z nim „kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Uchylanie się od obowiązku alimentacji musi mieć charakter uporczywy, tzn. ciągły, nagminny, umyślny, nieustępliwy ( w orzecznictwie Sądu Najwyższego mowa o co najmniej 3 miesiącach nie płacenia alimentów ).

Przestępstwo uporczywej niealimentacji jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego na wniosek pokrzywdzonego, organu opieki społecznej lub innego uprawnionego organu.

Gdy uprawnione jest małoletnie dziecko jego prawo wykonuje przedstawiciel ustawowy - np. drugi z rodziców. Pierwszym krokiem w sprawie jest złożenie wniosku o ściganie. Od chwili złożenia wniosku sprawa toczy się z urzędu.

Zobacz również serwis: Alimenty

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów.
Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK