| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Do sądu okręgowego swego miejsca zamieszkania należy złożyć wniosek o dochodzenie alimentów. Wniosek składa się na specjalnym formularzu z załącznikami. Wzory takich wniosków znajdują się w sądzie.

Należy do niego zawsze dołączyć odpis wyroku zasądzającego alimenty i adres miejsca zamieszkania dłużnika, potrzebny do ustalenia właściwości sądu zagranicznego, w którym będzie toczyła się sprawa.

Prawo każdego kraju wymaga innych dokumentów, dlatego to sąd informuje o formalnościach, jakich należy dopełnić. Warto pytać o radę, ponieważ pracownicy sądu są zobowiązani wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Zobacz: Porada prawna

Sąd sam przesyła wniosek do właściwego organu w państwie, w którym przebywa dłużnik.

Sam wniosek nie podlega opłacie. Należy jednak opłacić koszty wydania odpisów dokumentów urzędowych.

Co robić gdy postępowanie egzekucyjne wszczęto w Polsce?

Ojciec dziecka jest zobowiązany wyrokiem sądowym do płacenia alimentów na dziecko. Od pewnego czasu pracuje we Francji. Zanim wyjechał, matka wszczęła postępowanie egzekucyjne w Polsce. Aby odzyskać alimenty zza granicy powinna wystąpić o umorzenie postępowania egzekucyjnego i zwrot wyroku sądu.

Gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania dłużnika

Jeżeli osoba uprawniona do alimentów nie potrafi wskazać miejsca pobytu dłużnika za granicą, może się starać o wypłatę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Wcześniej jednak powinna wszcząć jedną z procedur opisanych powyżej (lub przewidzianych przez umowy wzajemne).

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

Dopiero gdy okaże się, że egzekucja za granicą jest bezskuteczna, należy wystąpić o zaświadczenie z sądu, że podjęto wszystkie dostępne działania.

Następnie należy złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy o przyznanie świadczenia alimentacyjnego. Świadczenie będzie wypłacane w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie wyższej niż 500 zł.

Wzór pozwu o alimenty znajdziesz tutaj

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »