| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Wszystko zależy od kraju, w którym przebywa dłużnik. Procedury egzekwowania alimentów są regulowane w konwencjach międzynarodowych i umowach wzajemnych miedzy Polską i innymi państwami.

Gdy dłużnik znajduje się na terenie Unii Europejskiej

Gdy dłużnik alimentacyjny wyjechał z Polski już po wydaniu wyroku zasądzającego alimenty egzekucja odbywa się w kraju Unii, w którym przebywa.

Krok po kroku

Aby wszcząć egzekucję za granicą należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o stwierdzenie wykonalności takiego orzeczenia do sądu kraju, w którym dłużnik przebywa (odpowiednie instytucje są podane w załączniku nr II do rozporządzenia nr 44/2001, tzw. pierwszego rozporządzenia brukselskiego). Egzekucję rozpoczynamy więc od razu w kraju UE.

Aby skutecznie złożyć taki wniosek, należy wcześniej ustalić adres dłużnika. Wniosek taki składa się bowiem do sądu miejsca zamieszkania dłużnika. Należy potem podać go jako „adres do doręczeń”. Jeżeli prawo danego Państwa Członkowskiego nie przewiduje wskazywania takiego adresu, wnioskodawca wskazuje pełnomocnika do doręczeń.

Do wniosku dołączyć trzeba:

- odpis wyroku sądu polskiego zasądzającego alimenty i inne dokumenty wskazujące na obowiązek świadczenia – np. akt urodzenia dziecka.
- zaświadczenie wystawione przez sąd polski, który wydał wyrok – jest to specjalne zaświadczenie wystawiane na potrzeby procedury.

Nie są to żadne urzędowe formularze, natomiast muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Co do zasady koszty takiego postępowania ponosi się samodzielnie. Przed wniesieniem wniosku można jednak zwrócić się do sądu polskiego z prośbą o pomoc prawną i zwolnienie z kosztów - w praktyce - z opłaty za tłumaczenie przysięgłe.

Zobacz: Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Wniosek o zwolnienie składa się w wydziale cywilnym własnego sądu okręgowego wraz z dowodem, że pokrycie takich kosztów jest niemożliwe bez uszczerbku dla utrzymania siebie lub swojej rodziny. Jeśli sąd uwzględni żądanie sam przekaże taki wniosek wraz z dokumentami do odpowiedniego organu w kraju unijnym.

Jedynym krajem Unii, który nie przewiduje takiej procedury jest Dania.

Inne kraje

Gdy dłużnik przebywa poza Unią najczęściej zastosowanie ma Konwencja Nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą. Procedura z konwencji jest bezpłatna i prostsza o tyle, że sąd polski zawsze pośredniczy w dochodzeniu alimentów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK