| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Gdy sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego zmieni się np. gdy znajdzie on pracę, to ten fakt musi być niezwłocznie zgłoszony wiadomości Gminy. Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego są wypłacane tylko tym uprawnionym, którzy osiągają dochód mniejszy niż 725 zł w przeliczeniu na członka rodziny.

Fundusz Alimentacyjny

Ideą Funduszu Alimentacyjnego jest pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej, które są zmuszone samotnie wychowywać dziecko, a drugi rodzic w tym czasie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Fundusz z różnym skutkiem usiłuje odzyskać pieniądze od dłużników alimentacyjnych, ale w międzyczasie aby zabezpieczyć byt materialny dziecka wypłaca zasądzone przez sąd alimenty, jednak kwota wypłacanych alimentów przez Fundusz Alimentacyjny nie przekracza 500 zł.

Podjęcie pracy przez pobierającego alimenty

Gdy uprawniony do alimentów rozpocznie pracę zarobkową lub uzyska nowe dochody, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie gminę. Ta powinna prześwietlić sytuację finansową uprawnionego dotąd do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Jeżeli po podjęciu pracy dochody takiej osoby rosną i przekraczają kwotę 725 zł na członka rodziny, to tej osobie nie przysługują już pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego.

Zobacz: Egzekucja alimentów

Co grozi za zatajenie dochodów

Ukrywając dochody należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Pieniądze nienależnie pobrane należy zwrócić gminie wraz z odsetkami. Niejednokrotnie później wypłacane świadczenia mogą być pomniejszone o kwotę zaległości wraz z odsetkami i w rezultacie uprawniony do świadczenia otrzymuje je tylko w części.
Osoby pobierające świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego często zapominają o podstawowych obowiązkach. Nie informują oni komornika o powiększeniu się rodziny, czy tez o fakcie zakończenia edukacji przez pełnoletniego podopiecznego funduszu.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy uprawniony do alimentów rozpocznie pracę zarobkową lub uzyska nowe dochody, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie gminę.
Gdy uprawniony do alimentów rozpocznie pracę zarobkową lub uzyska nowe dochody, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie gminę.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK