| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Nawet gdy w obowiązku alimentacyjnym rodzica wyręczy Fundusz Alimentacyjny, nie oznacza to, że może on spać spokojnie. Zgodnie z prawem nierzetelny rodzic powinien zwrócić gminie dług wraz z odsetkami.

Gmina podejmie odpowiednie kroki

Po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji alimentów od rodzica można złożyć w urzędzie gminy wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Po przyznaniu takiego uprawnienia fundusz każdego miesiąca wypłaca sumę odpowiadającą wysokości rzeczywiście zasądzonych alimentów, nie więcej jednak niż 500 złotych miesięcznie.

Nie oznacza to, że z tą chwilą kończy się zobowiązanie niepłacącego rodzica. Gmina podejmie szereg działań, aby zdyscyplinować rodzica do płacenia. W tym celu przeprowadza wywiad środowiskowy, aby ustalić sytuację dochodową i zawodową dłużnika, jego stan zdrowia, a także przyczyny niepłacenia. Gdy dłużnik nie jest zatrudniony, gmina zobowiąże go do zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotny i poinformuje urząd o potrzebie jego aktywizacji zawodowej.

Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny

Gmina może również wystąpić o alimenty od zobowiązanych w dalszej kolejności, to znaczy od dziadków uprawnionego dziecka. O takim uprawnieniu stanowi art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Dłużnik musi zwrócić dług wraz z odsetkami

Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela (gminie) należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. W przypadku, gdy komornikowi uda się wyegzekwować należność, gmina nalicza odsetki od pierwszego dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego do dnia spłaty. Dniem spłaty jest dzień, w którym komornik uzyskał od dłużnika należności.

Gmina może umorzyć należność z tytułu wypłaconych świadczeń łącznie z odsetkami w całości lub w części lub rozłożyć je na raty. W tym celu dłużnik powinien złożyć wniosek, który uzasadni swoją trudną sytuacją dochodową i rodzinną.

Biuro informacji gospodarczej

W sytuacji, gdy podejmowane działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, gmina może wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej. Nastąpi to w przypadku powstania zaległości za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Figurujący w rejestrze rodzic będzie miał trudności z otrzymaniem kredytu, dokonaniem zakupów na raty, kupnem telefonu, czy wynajmem mieszkania.

Odpowiedzialność karna

Należy pamiętać, iż uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem określonym w art. 209 kodeksu karnego. Sprawca takiego występku podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet karze pozbawienia wolności do lat dwóch. Wniosek o ściganie takiego przestępstwa może złożyć również gmina.

Zobacz również: Jak ściągnąć alimenty z zagranicy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK