| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Rodzic, który nie płaci alimentów jest wpisywany do rejestru dłużników. Musi jednak zostać o tym poinformowany. Odpowiedni wpis powinien zostać umieszczony w rejestrze.

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów, uchyla się od swojego obowiązku może zostać wpisana do rejestru dłużników. Dzieje się tak wówczas, gdy zalega z alimentami przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Należy jednocześnie podkreślić, że niepłacenie alimentów wiąże się z szeregiem innych, często bardzo poważnych, konsekwencji. Dłużnikowi może zostać odebrane prawo jazdy, a nawet skierowany wniosek do prokuratora – jest to bowiem przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zobacz również: Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Poinformowanie dłużnika

Jeżeli rodzic został umieszczony w rejestrze dłużników, musi zostać o tym poinformowany. Informacja jest przekazywana przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło, że fakt, iż rodzic został poinformowany o wpisaniu go na listę dłużników (w wyniku zaległości w płaceniu alimentów przekraczających 6 miesięcy), musi zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem, dołączonym do akt sprawy.

Fundusz Alimentacyjny

Osobie, której przysługują alimenty, a których nie otrzymuje od osoby zobowiązanej, może zostać przyznane świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. W takim wypadku dłużnik powinien zostać poinformowany o fakcie wypłacania takiego świadczenia i jego wysokości. Po zakończeniu okresu świadczeniowego, rodzic otrzyma decyzję, która zobowiązuje go do zwrotu wypłaconych przez Fundusz świadczeń.

Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny

Kiedy nie trzeba informować dłużnika

Po stronie gminy nie istnieje obowiązek informowania dłużnika alimentacyjnego o:
· skierowaniu wniosku o odebranie prawa jazdy (wniosek taki kierowany jest do starosty);
· skierowaniu wniosku do prokuratora o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji (stałego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego).

Zadaj pytanie: Forum naszego serwisu

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK