| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Rodzic, który nie płaci alimentów jest wpisywany do rejestru dłużników. Musi jednak zostać o tym poinformowany. Odpowiedni wpis powinien zostać umieszczony w rejestrze.

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów, uchyla się od swojego obowiązku może zostać wpisana do rejestru dłużników. Dzieje się tak wówczas, gdy zalega z alimentami przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Należy jednocześnie podkreślić, że niepłacenie alimentów wiąże się z szeregiem innych, często bardzo poważnych, konsekwencji. Dłużnikowi może zostać odebrane prawo jazdy, a nawet skierowany wniosek do prokuratora – jest to bowiem przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zobacz również: Co grozi dłużnikowi alimentacyjnemu

Poinformowanie dłużnika

Jeżeli rodzic został umieszczony w rejestrze dłużników, musi zostać o tym poinformowany. Informacja jest przekazywana przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło, że fakt, iż rodzic został poinformowany o wpisaniu go na listę dłużników (w wyniku zaległości w płaceniu alimentów przekraczających 6 miesięcy), musi zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem, dołączonym do akt sprawy.

Fundusz Alimentacyjny

Osobie, której przysługują alimenty, a których nie otrzymuje od osoby zobowiązanej, może zostać przyznane świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. W takim wypadku dłużnik powinien zostać poinformowany o fakcie wypłacania takiego świadczenia i jego wysokości. Po zakończeniu okresu świadczeniowego, rodzic otrzyma decyzję, która zobowiązuje go do zwrotu wypłaconych przez Fundusz świadczeń.

Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny

Kiedy nie trzeba informować dłużnika

Po stronie gminy nie istnieje obowiązek informowania dłużnika alimentacyjnego o:
· skierowaniu wniosku o odebranie prawa jazdy (wniosek taki kierowany jest do starosty);
· skierowaniu wniosku do prokuratora o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji (stałego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego).

Zadaj pytanie: Forum naszego serwisu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK