| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

Gmina dysponuje instrumentami pomagającymi uzyskać świadczenia od dłużnika alimentacyjnego. Może m.in. złożyć wniosek o odebranie mu prawa jazdy, a nawet o ściganie go.

Uprawnieni

Gdy uprawnionej osobie przyznano, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, albo nie może ona wyegzekwować roszczeń od dłużnika alimentacyjnego, gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, może wszcząć odpowiednie postępowanie, skierowane przeciwko niemu.

Wniosek

W tym drugim przypadku, aby rozpocząć postępowanie, wierzyciel musi złożyć odpowiedni wniosek w swojej gminie, i dołączyć do niego zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji, zawierające informację o jej stanie, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. Gdy wniosek jest złożony bez odpowiedniego zaświadczenia, organ gminy wzywa prowadzącego egzekucję, aby go dostarczył.

Zobacz też: Osoby posiadające dziecko i uczące się mają prawo do świadczeń Funduszu Alimentacyjnego

Postępowanie

Najpierw przeprowadza się wywiad alimentacyjny. Jego celem jest ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, stanu zdrowia a także przyczyn niełożenia na osobę uprawnioną. Odbiera się również od niego oświadczenie majątkowe, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, o czym należy dłużnika poinformować. Gmina może też wystąpić o odpowiednie informacje do kierownika ośrodka pomocy społecznej, jeżeli posiada on wywiad środowiskowy na ten temat.

Brak pracy dłużnika

Gdy okazuje się, że dłużnik alimentacyjny nie ma pracy i właśnie to jest powodem uchylania się od płacenia alimentów, gmina zobowiązuje go do zarejestrowania się jako bezrobotny, albo poszukujący pracy oraz informuje powiatowy urząd pracy o konieczności aktywizacji zawodowej dłużnika.

Sankcje

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania jako bezrobotny (poszukujący pracy), czy przyjęcia bez uzasadnionej przyczyny odpowiedniego zatrudnienia, gmina składa wniosek o ściganie go, za tak zwaną uporczywą niealimentację. Przestępstwo to grozi karą grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Poza tym w takich sytuacjach kieruje się do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika. Dłużnik niepłacący alimentów przez 6 miesięcy może zostać wpisany na jedną z ogólnopolskich list dłużników. 

Zobacz też serwis: Fundusz alimentacyjny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania jako bezrobotny (poszukujący pracy), czy przyjęcia bez uzasadnionej przyczyny odpowiedniego zatrudnienia, gmina składa wniosek o ściganie go, za tak zwaną uporczywą niealimentację.
Jeżeli dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania jako bezrobotny (poszukujący pracy), czy przyjęcia bez uzasadnionej przyczyny odpowiedniego zatrudnienia, gmina składa wniosek o ściganie go, za tak zwaną uporczywą niealimentację.

CIT 2018. Komentarz399.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK