| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Za dłużnika alimentacyjnego należy uznać osobę, która zobowiązana jest do płacenia alimentów i skutecznie się od tego uchyla, a przeciwko której egzekucja należności z tego tytułu okazała się bezskuteczna. Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadza zmiany dotyczące postępowania przeciwko dłużnikowi uchylającemu się od zobowiązań alimentacyjnych.

Podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego

Wierzyciel, którego egzekucja okazała się bezskuteczna może złożyć odpowiedni wniosek do organu właściwego o podjęcie działania zmierzającego do uzyskania zaległych alimentów. Procedura taka rozpoczyna się przeprowadzeniem z dłużnikiem wywiadu alimentacyjnego, który ma na celu ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także zbadanie jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej. W przypadku, gdy powodem nie uiszczania odpowiedniej kwoty pieniężnej na dzieci z powodu braku zatrudnienia, dłużnik zostanie zobowiązany do zarejestrowania się jako bezrobotny.

169,00 złAlimenty

Zobacz: Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Konsekwencje odmowy dłużnika

Jeżeli dłużnika alimentacyjny skutecznie odmawia współpracy z odpowiednim organem bądź odmawia samego przeprowadzenia wywiadu grozi mu zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie wniosku do prokuratury na podstawie czynu określonego jako uporczywa niealimentacja, zagrożonego karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Zmiana ustawy obowiązująca od 1 stycznia 2012r. w pierwszej kolejności nakłada na gminę obowiązek uznania dłużnika za uchylającego się od obowiązków alimentacyjnych.

Przesłanki niewydania decyzji wobec dłużnika

Przesłanką konieczną dotyczącą niewydania decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest zgodnie z nowelizacją ustawy sprawdzenie, czy dłużnik płacił alimenty przez ostatnie pół roku oraz w jakiej kwocie. W przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny wywiązywał się ze swojego obowiązku przez ostatnie pół roku w kwocie odpowiadającej 50% ustanowionych alimentów nie można uznać go za uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego.

Niespełnienie przez dłużnika wymogu płatności 50% kwoty alimentów

W takim przypadku gmina wyda dłużnikowi decyzję o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Jednakże w tej sytuacji będzie mógł odwołać się do  samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Jeżeli natomiast decyzja uprawomocni się zostanie skierowany wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Dłużnik może ubiegać się o uchylenie wniosku o zatrzymanie, jednakże musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze zgodnie z nowelizacją musi ustać przyczyna takiego zatrzymania (czyli np. odmowa przeprowadzenia wywiadu) oraz jeżeli dłużnik wywiązał się z obowiązku płatności alimentów w okresie ostatniego półrocza w kwocie nie niższej niż 50% bieżących alimentów oraz gdy nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego. Jednakże, jeżeli w dalszym ciągu kwota alimentów będzie mniejsza niż 50% dłużnik nie odzyska zatrzymanego prawa jazdy. Osobie uchylającej się od obowiązku płacenia alimentów grozi umieszczenie jej na liście dłużników.

Zobacz: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

avatar

2014-04-21 10:02 Zgłoś

A wiesz pod ile punktów kc można podciągnąć narażanie własnych dzieci na utratę zdrowia ,na niemożność zadpokojenia podstawowych potrzeb???

avatar

2014-04-20 23:08 Zgłoś

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Tylko gdzie tu jest logika? Albowiem zabranie prawa jazdy to zgodnie z art 24 KC pozwala wnieśc pozew do sadu o ugodzenie w dobro osobiste, Więc kobiety za takie coś pokrzywdzony może żądać wysokie odszkodowanie. Czytaj więcej na Infor.pl: http://www.infor.pl/prawo/alimenty/fundusz-alimentacyjny/305032,Postepowanie-wobec-dluznika-alimentacyjnego-2012.html#ixzz2zSkxG1sW

avatar

2014-04-14 14:00 Zgłoś

Wiem,przez co przechodzisz ja mam dokladnie to samo komornik prokuratura policja,zeznania moje mojego męża moje na policji czy mojemu dziecku wiedzie sie dobrze. Nie płaci od 5 lat . Prokurator umorzył postepowanie złozyłam zażalenie. Sprawa trafiła do sądu karnego osobiście byłam na sprawie. Sąd umorzył z braku czynu zabronionego. Na dodatek powiedzial mi , ze jestem zazdrosna i złośliwa,że skoro zawarłam zwiazek małzenski to mojego męza obowiazkiem jest zapewnienie mu lepszego bytu. Ojciec widuje dziecko wiec nie uchyla sie od obowiazku. I tak moja sprawa zakonczyla sie porażką. Czy podac rodzicow o alimenty oczywiscie ,że tak jak najbardziej sama zreszta o tym myśle i to bardzo czesto.Niech poczuja sie do obowiazku ja obecnie podjelam prace prawdopodobnie strace alimenty z FA i co wtedy -pozostaja nam tylko rodzice jego. Jezeli przebywa za granica to Polska ma podpisane jakies porozumienie z danym panstwem i mozna go scigac w danym panstwie oczywiscie doniesienie do prokuratury ,ale do glownego sadu karnego o sciganie. Pozdrawiam

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem Infor.pl »