| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Racjonalizacja działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych

W założeniach projektu zmian ustawy proponuje się racjonalizację i uproszczenie całego procesu podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych. Tak więc w sytuacji, gdy organ właściwy dłużnika, po  otrzymaniu kolejnego wniosku od organu właściwego wierzyciela, a więc i po podjęciu wstępnych czynności ustali, że sytuacja dłużnika nie uległa zmianie lub w sytuacji, gdy dłużnik po raz kolejny uniemożliwił przeprowadzenie wywiadu lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zasadne jest, aby organ właściwy nie był już zobowiązany do podejmowania kolejnych działań wobec dłużnika alimentacyjnego, takich jak ponowne poinformowanie starosty o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika i w razie potrzeby wszczęcia postępowania w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Zmiany w zakresie definicji i dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych

W założeniach projektu proponuje się rozszerzenie katalogu świadczeń nienależnie pobranych o sytuację, w której wypłata świadczenia nastąpiła na rzecz osoby innej niż wskazanej w decyzji organu. Projektodawcy proponują również uregulowanie sytuacji, w której świadczenia z funduszu alimentacyjnego wpływają na konto osoby uprawnionej po jej śmierci. Nowe przepisy miałyby narzucić na banki obowiązek zwrotu organowi właściwemu kwoty świadczeń przekazanych na ich rachunek za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć osoby uprawnionej. Zmianie miałaby ulec również kwota odsetek należnych w przypadku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. W miejsce dotychczasowego naliczania odsetek, proponuje się zobowiązać dłużnika alimentacyjnego do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego, powiększonej o 5 proc.

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych został skierowany do konsultacji społecznych. Planowany okres wejścia w życie przedstawionych zmian do pierwsza połowa 2014 roku.

Zobacz także: Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK