| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Wspomniane założenia dotyczą również zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Twórcy proponowanych zmian, wskazują jako przyczynę konieczności ich wprowadzenia, potrzebę uproszczenia procedur wynikających z obu ustaw oraz ujednolicenia ich treści, ze względu na zbieżny charakter regulowanej przez nie materii oraz w wielu przypadkach tożsamość beneficjentów świadczeń z funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych.

Polecamy serwis: Egzekucja alimentów

Likwidacja egzekucji administracyjnej świadczeń alimentacyjnych

Jedną ze zmian proponowanych w projekcie z dnia 28 sierpnia 2013 roku jest likwidacja egzekucji administracyjnej świadczeń alimentacyjnych i pozostawienie wyłącznie egzekucji sadowej. Według pomysłodawców bowiem, stosowana dotychczas dwutorowa egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego, zarówno administracyjna jak i sądowa, nie skutkuje wzrostem jej skuteczności, a tylko generuje koszty po stronie organu właściwego wierzyciela. Z danych posiadanych przez Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej wynika, iż egzekucja sadowa jest znacznie bardziej efektywna od egzekucji administracyjnej, na co wskazuje fakt, iż odzyskiwane kwoty zadłużenia alimentacyjnego przez komornika sądowego kilkukrotnie przewyższają kwoty odzyskane w drodze egzekucji administracyjnej. Dodatkowo, w 2012 roku, koszty poniesione przez organ właściwy wierzyciela w celu wyegzekwowania należności alimentacyjnych w drodze administracyjnego postępowania egzekucyjnego, przewyższyły kwotę wyegzekwowanych przez administracyjny organ egzekucyjny należności. Znane są również przypadki, w których gminy nie wyegzekwowały żadnych kwot w drodze egzekucji administracyjnej. Rezygnacja z nieskutecznej, a pociągającej za sobą wysokie koszty dwutorowej egzekucji świadczeń alimentacyjnych odciąży również urzędy skarbowe, które zwolnione zostaną z konieczności realizacji tytułów wykonawczych.

Zmiany w zakresie przekazywania środków pochodzących z egzekucji

Stosowana dotychczas procedura przekazywania środków pochodzących z egzekucji przez organ właściwy wierzyciela do organu właściwego dłużnika, stwarza w praktyce wiele problemów. Aby ich uniknąć, projektodawcy zakładają uproszczenie tej procedury i wprowadzenie rozwiązania, na podstawie którego zwrot należności dłużników alimentacyjnych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego będzie następował w pełnej wysokości do jednej z gmin, tj. 40% wyegzekwowanych należności będzie stanowić dochód własny organu właściwego wierzyciela. Odzyskiwane zaś kwoty należności będą przeznaczane w całości wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Zobacz również: Nienależnie pobrane alimenty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK