| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Nie płacisz alimentów – trafisz do rejestru dłużników

Nie płacisz alimentów – trafisz do rejestru dłużników

Zaleganie ze świadczeniami alimentacyjnymi jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Od niedawna wiąże się również z innymi potencjalnymi niedogodnościami.

Dłużnik alimentacyjny na liście … dłużników

Ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 192 poz. 1378; z późn. zm.), obowiązująca od 1 października 2008 roku, nakłada na Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast obowiązek przekazywania danych o dłużnikach alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej.

Dochodzi do tego, jeśli dłużnik alimentacyjny zalega z płatnościami przez ponad 6 miesięcy. Co ważne organy samorządowe nie mają obowiązku powiadamiania dłużnika o umieszczeniu jego danych w rejestrze.

Zobacz: Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?

Z uwagi na to, że ustawa weszła w życie w październiku 2008- umowy z biurami informacji gospodarczej były zawierane dopiero w marcu br. – stąd możliwość znalezienia się w rejestrze jest stosunkowo nowa- nie wszystkie gminy podpisały także do tej pory odpowiednie umowy.


Skutki znalezienia się w rejestrze długów

Figurowanie w rejestrze długów jest bardzo kłopotliwe. Z uwagi na korzystanie z tych rejestrów przez praktycznie wszystkie instytucje finansowe, osoba figurująca nie ma większych szans na uzyskanie kredytu lub pożyczki.

Ponadto zapytanie do biur informacji gospodarczej jest często wysyłane w przypadku zawierania umowy abonamentowej dotyczącej telefonu komórkowego czy zakupów na raty.

Usunięcie wpisu z rejestru wymaga uiszczenia całości zadłużenia wobec podmiotu, który wnioskował o dokonanie wpisu.

Zobacz: Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA


Inne utrudnienia

Dłużnicy alimentacyjni mogą również utracić w wyniku długów prawo jazdy. Co do zasady jest ono zawieszane- jeśli jednak przerwa w posiadaniu dokumentu będzie dłuższa niż rok- konieczne będzie odbycie egzaminu kompetencyjnego.

Porównaj: Utrata prawa jazdy za długi alimentacyjne.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK