| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Gminy nie składają broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi

Gminy nie składają broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi

Gminy nie zamierzają złożyć broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi, którzy uchylają się od płacenia alimentów na rzecz dzieci.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. nie można odbierać dłużnikowi prawa jazdy za uchylanie się od łożenia na dziecko.

Trybunał orzekł, że art. 5 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej jest który dawał uprawnienia starostom do wydawania wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy jest niezgodny z konstytucją.

Reakcja gmin

Gminy nie zamierzają jednak kapitulować i wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej chcą zmiany przepisów tak, aby nadal móc zachować możliwość odbierania prawa jazdy, przy czym wszystko byłoby zgodne z konstytucją.

Zobacz: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

W chwili obecnej gminy nadal mogą umieszczać dłużników alimentacyjnych na liście dłużników. Umieszczenie na tej liście skutkuje, że dłużnik alimentacyjny może napotkać na trudności chcąc zaciągnąć zobowiązanie (np. kredyt lub zakupy na raty).

Niewykluczone, że wkrótce gminy zaczną dochodzić zaległości alimentacyjnych od osób najbliższych dłużnika. Często dłużnicy przenoszą własność majątku na swoich nowych partnerów, małżonków lub rodziców uniemożliwiając skuteczną egzekucję. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce komornik może zapukać także do nich w celu wyegzekwowania zaległych alimentów na dziecko. Poprzez oddziaływanie na najbliższych dłużnika powinno udać pośrednio zmobilizować dłużnika alimentacyjnego.

Egzekucja alimentów z dłużnika na emigracji

W fali emigracji zarobkowej znaleźli się dłużnicy alimentacyjni, którzy nie regulowali zobowiązań. W przyszłym roku wejdzie w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z tym rozporządzeniem egzekucja alimentów pomiędzy krajami członkowskimi zostanie pozbawiona dotychczasowych barier formalnych, utrudniających egzekucję.

Zobacz serwis: Egzekucja alimentów

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK