| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko dostaną pieniądze z FA?

Osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko dostaną pieniądze z FA?

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepis ten odbierał prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim posiadającą własne dziecko. Trybunał będzie musiał wkrótce zająć stanowisko w tej kwestii. Nie wykluczone, że wkrótce osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko będą mogły liczyć na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:                                                                                       - do ukończenia przez nią 18 roku życia,
- gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia,
- w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (bezterminowo)

Należy podkreślić, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

Jednak na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w
rodzinie zastępczej;
2) jest pełnoletnia i posiada własne dziecko;
3) zawarła związek małżeński.

Zobacz: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie podlegają egzekucji

Janusz Kochanowski uważa, że powyższy przepis jest powoduje, że osoby posiadające własne dziecko są gorzej traktowane tylko z tego powodu. W opinii rzecznika jest to odstępstwo od zasady równego traktowania. Nie zapewnia takim osobom pomocy w zdobyciu wykształcenia, pozwalającego następnie na samodzielne zaspokajanie własnych potrzeb. Co więcej „w skrajnych przypadkach zastosowanie tej regulacji może bowiem prowadzić do sytuacji, w ramach której z powodu braku środków utrzymania osoby kontynuujące naukę posiadające własne dziecko musiały zrezygnować z dalszej nauki” – argumentuje Rzecznik.
Przepisy ustawy mają się nijak do najważniejszego aktu prawnego jakim jest Konstytucja, a konkretnie do art. 71. 

Art. 71 Konstytucji
1. Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.
2. Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa.

Rzecznik Praw Obywatelskich w uzasadnieniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podkreśla, że został przekroczony margines swobody regulacyjnej ustawodawcy w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
„Wyeliminowanie możliwości uzyskania prawa do świadczenia alimentacyjnego z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim i uczącym się poprzez wprowadzenie dodatkowego kryterium posiadania własnego dziecka nie może być także uznane za pozostające w zgodzie z zasadą sprawiedliwości”  - podsumowuje Kochanowski.

Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »