| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców

Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców

Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadziły obowiązek alimentacyjny na rzecz krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

Dzieci, w stosunku do rodziców, obowiązuje obowiązek alimentacyjny wtedy, gdy nie ma osoby w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest ten, kto znajduje się w niedostatku. Jest to podstawą prawną, na podstawie której pani matka złożyła powództwo o alimenty na jej rzecz. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Są to kryteria, na podstawie których sąd orzeka najpierw o obowiązku alimentacyjnym, podmiotach uprawnionych i zobowiązanych, a następnie o jego wysokości. Dlatego też czym innym jest prawo wystąpienia do sądu przez matkę w stosunku do dziecka z powództwem o alimenty, a czym innym uzyskanie orzeczenia zgodnego z tym powództwem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK