| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Obowiązek alimentacyjny dziadków

Obowiązek alimentacyjny dziadków

Jestem ojcem 2 dzieci, które mieszkają z żoną i dziadkami. Żona nie może w ogóle pracować. Płacę na dzieci alimenty, ale nie stać mnie na płacenie wyższych alimentów. Czy w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb dzieci, dziadkowie mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek ten dotyczy w szczególności rodziców względem swoich dzieci, jeżeli dzieci te nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Normalnie obowiązek ten wypełniają oboje rodzice. Jeśli jednak jedno z nich nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi przechodzi on w całości na drugiego rodzica. Dopiero gdyby i zobowiązany do płacenia alimentów nie był w stanie wypełnić w całości swego obowiązku alimentacyjnego, może nastąpić obowiązek alimentacyjny dalszych krewnych, czyli dziadków.

Obowiązek alimentacyjny w Pana sytuacji może obciążać dziadków dzieci jedynie w zakresie różnicy pomiędzy kosztami rzeczywistymi utrzymania dzieci a wysokością alimentów płaconych przez pana w chwili obecnej.

Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby to dziadkowie, rozumiejąc tę sytuację, dobrowolnie dostarczali środków uzupełniających utrzymanie i wychowanie dzieci. Jednakże mogliby też odmówić łożenia na wnuki.

Nałożenie obowiązku alimentacyjnego na dziadków odbywałoby sie na takich samych zasadach jak obciążanie jednego z rodziców, tzn. przed sądem.

Dziadkowie mają prawo dochodzenie zwrotu wypłaconych środków od rodziców dzieci. Roszczenie to przedawnia się z upływem trzech lat.

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo tylko w sytuacji, gdy oboje rodzice dziecka nie są w stanie sprostać swemu obowiązkowi w całości lub w części.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK